Miejsce Piastowe: sympozjum o wychowaniu i tożsamości narodowej Polaków
28 listopada 2010 | 13:27 | pab Ⓒ Ⓟ
Zazdrość, słomiany zapał, łatwowierność – to cechy narodowe Polaków, przed którymi przestrzegał ks. prof. Andrzej Zwoliński w Miejscu Piastowym podczas sympozjum poświęconemu wychowaniu oraz tożsamości narodowej Polaków. Podkreślał jednak cechy pozytywne takie jak gościnność oraz bezinteresowną pomoc.
Ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie mówił o kulturze narodowej jako najistotniejszym czynniku tworzącym tożsamość Polaków. Przytoczył smutne zjawisko, charakterystyczne dla Polaków, jakim jest żywiona do siebie nawzajem zazdrość.
„Mamy wielką fantazję, gościnność; słomiany zapał oraz idealizm, który sprawia, że łatwo wierzymy innym, nie kalkulujemy politycznie” – mówił ks. Zwoliński. Na podstawie książki historiozofa Feliksa Konecznego „Polskie Logos a Ethos. Roztrząsanie o znaczeniu i celu Polski” dokonał analizy kultur narodowych przez pryzmat ethosu i logosu. Ethos wyróżnia się postawą „Czy jest tam pilnowane dobro?”, a logos to „Rozsądek, który się zastanawia: co z tego będę miał?”.
„Polacy to Ethos! Świadczy o tym choćby Powstanie Warszawskie, a wcześniej odsiecz wiedeńska. Czy miłość zna słowo „warto”, „co z tego będę miał”? Czuje się tym urażona – dowodził ks. Zwoliński.
W drugiej części referatu zastanawiał się nad patriotycznym wymiarem prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego. Jego zdaniem prezydent szukał sposobności, aby zakorzenić młode pokolenie w tym, w czym polskość nie była jeszcze zakłamana. Dlatego powstało Muzeum Powstania Warszawskiego. „Bo kultura narodowa broni przed mechanizmami, które dzisiaj niszczą i wypłukują człowieka” – stwierdził ks. Zwoliński.
Kolejni prelegenci podkreślali, że praca wychowawcza musi być systematyczna i oparta na pozytywnej więzi emocjonalnej z wychowankiem. Wskazywali, jak ważna w kształtowaniu świadomości i tożsamości narodowej młodych Polaków jest znajomość historii oraz bohaterów narodowych. Przykładem takich działań jest coroczna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach oraz kluby i stowarzyszenia kulturalne i historyczne. W tej części wystąpili: harcmistrz Krystyna Chowaniec z Sanockiego Hufca Harcerskiego, ks. Marek Czaja CSMA, wicedryrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym i Czesław Nowak z Powiatowego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, który obecnie skupia ponad 120 osób, uczniów różnych podkarpackich szkół.
Dwudniowe sympozjum rozpoczęło się w piątek. Gośćmi pierwszego dnia byli: ks. prof. Andrzej Zwoliński, który dokonywał rozróżnienia tradycjonalizmu od kategorii ideologicznych i politycznych, jakimi są konserwatyzm i tzw. „postępowość” oraz dziennikarz Jan Pospieszalski, który mówił o obrazie Polaków w perspektywie własnych przeżyć z ostatnich miesięcy.
Spotkanie zostało zorganizowane przez działające w Miejscu Piastowym szkoły prowadzone przez księży michalitów, przy współpracy z Wydziałem Katechetycznym i Duszpasterskim Kurii w Przemyślu. Głównym odpowiedzialnym za organizację sympozjum był ks. Leszek Przybylski CSMA, inspektor ds. wychowania i edukacji w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła. Patronat honorowy objęli: Jan Juszczak, starosta krośnieński i wicestarosta Andrzej Guzik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.