W Miejscu Piastowym trwa sympozjum poświęcone wychowaniu
27 listopada 2010 | 10:49 | pab Ⓒ Ⓟ
Dwudniowe sympozjum naukowe pt. „ Szkoła w poszukiwaniu tożsamości Polaków” trwa od 26 listopada w Miejscu Piastowym. Wśród zaproszonych gości są m.in. ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński i dziennikarz Jan Pospieszalski.
„Dojrzała odpowiedzialność, mądra troska o dobro rodzi się z odkrytej tożsamości. Czym ona jest? Odnalezieniem właściwej odpowiedzi na podstawowe pytanie: kim jestem? Że jestem inny, mam imię, należę do konkretnego narodu” – mówił w homilii biskup pomocniczy z Przemyśla Marian Rojek podczas Mszy świętej rozpoczynającej sympozjum. „To, co się tu dzisiaj dzieje, czyli próba poszukiwania tożsamości Polaków, pozwala jednocześnie na głębsze rozumienie Kościoła. Jest to poszukiwanie prawdziwego imienia. Obyśmy kiedyś wszyscy odnaleźli nasze imiona zapisane w Księdze Życia” – zakończył homilię.
Wraz z nim liturgię celebrował przełożony generalny michalitów ks. Kazimierz Radzik oraz 16 kapłanów. Eucharystia sprawowana była w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.
Część naukowa, która odbywa się w auli Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zgromadziła ponad 300 osób. Pierwszy referat wygłosił ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński, który dokonał rozróżnienia tradycjonalizmu od kategorii ideologicznych i politycznych, jakimi są konserwatyzm i tzw. postępowość.
„Jestem tradycjonalistą, kiedy wpisuję moje życie w pewną już istniejącą tradycję. Nie spieram się z teraźniejszością, ale mocno trzymam się korzeni. Jestem tradycjonalistą, kiedy ciągle i w każdym miejscu mówię: Tak, jestem Polakiem. Narodowość należy do kategorii, które nie podlegają zmianom czasowym ani przestrzennym” – mówił ks. Zwoliński.
Dodał, że w odkrywaniu tożsamości, obok pytania: „Kim jestem?”, należy postawić drugie: „Jacy są inni i kim jestem wobec nich?”, bo tak naprawdę dopiero z innymi człowiek jest człowiekiem. Szukając w swoim wystąpieniu odpowiedzi na pytanie: „Czym jest polskość?”, ks. Zwoliński wyróżnił kilka elementów tworzących naród: poczucie jedności, granice, język, religia, zwyczaje i tradycja oraz według niego najważniejszy – kultura duchowa.
Ks. Andrzej Zwoliński jest profesorem zwyczajnym, prowadzi Katedrę Katolickiej Nauki Społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Po nim wystąpił znany dziennikarz telewizyjny Jan Pospieszalski. Po zaprezentowaniu kilku ostatnich minut filmu „Solidarni 2010” opowiedział jako naoczny świadek, co działo się w Katyniu 10 kwietnia br. Wspominał, że konieczność zakomunikowania zebranym informacji o katastrofie samolotu była jedną z najtrudniejszych chwil w jego życiu. Mówił też, że w zdumienie wprawiła go sytuacja, gdy kapelan harcerzy rozpoczął odmawianie koronki do Bożego Miłosierdzia i wtedy niemal wszyscy wydobyli z kieszeni różańce. Opowiadał też o wydarzeniach przed Pałacem Prezydenckim zaraz po tragedii narodowej, a jako przykład wręcz zadziwiającej postawy, opowiedział o dziewczynie, która stała 17 godzin, by dojść do trumny śp. Lecha Kaczyńskiego, a zaraz potem wróciła na koniec kolejki i powiedziała: „A teraz będę stała dla pani Marii”.
W drugiej części zaprezentował materiał filmowy nakręcony dla uczczenia 30. rocznicy powstania „Solidarności”. Składało się na niego kilka krótkich, rozmów z zapomnianymi dziś liderami tego ruchu. Bohaterami jego prezentacji byli m.in. Ewa Kubasiewicz, Zdzisław Złotkowski, Leon Stobiecki, Andrzej Bulc, Zofia Romaszewska i Grzegorz Popielczyk. Mottem spinającym te wypowiedzi, miały być słowa: „Jesteśmy w stanie tyle wolności wywalczyć, ile zdołamy jej sobie wyobrazić”.
Sympozjum zorganizowało Zgromadzenie św. Michała Archanioła i Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.