Przykład świętej Katarzyny
24 listopada 2010 | 15:37 | tom (KAI) / sz Ⓒ Ⓟ
Od świętej Katarzyny ze Sieny uczmy się szczerze kochać Chrystusa i Kościół – powiedział Benedykt XVI do Polaków podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie. W katechezie poświęconej tej wielkiej świętej Kościoła i patronce Europy papież przypomniał, że przyczyniła się ona do utrwalenia pokoju i popierała odnowę życia chrześcijańskiego.
„Od świętej Katarzyny ze Sieny, mistyczki, doktora Kościoła, patronki Europy uczmy się szczerze kochać Chrystusa i Kościół” – mówił papież do przybyłych na audiencję Polaków, wymieniając z imienia pielgrzymów z Kielc.
„W różnych sytuacjach życia umiejmy z odwagą dawać świadectwo naszej wiary, broniąc w zdecydowany sposób ewangelicznych wartości. Wam tu obecnym i waszym bliskim z serca błogosławię” – dodał po polsku Ojciec Święty.
W swojej katechezie papież powiedział, że urodzona w 1347 r. św. Katarzyna od najmłodszych lat pragnęła doskonałości i już w wieku szesnastu lat wstąpiła do Tercjarek świętego Dominika w Sienie, by oddać się posłudze Bogu i bliźnim.
„W miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu” – mówił o niej Benedykt XVI.
„Wokół osobowości tak silnej i autentycznej stopniowo powstawała prawdziwa i właściwa rodzina duchowa. Były to osoby przyciągane autorytetem moralnym tej młodej kobiety o najwznioślejszym poziomie życia, a niekiedy pozostające pod wrażeniem zjawisk mistycznych, które jej towarzyszyły, jak np. częste ekstazy. Wielu oddawało się w jej służbę, przede wszystkim zaś poczytywało sobie za przywilej, że Katarzyna prowadziła ich duchowo” – wychwalał postać św. Katarzyny papież.
Zwrócił uwagę, że „również dziś Kościół korzysta z wielkiego dobrodziejstwa sprawowania macierzyństwa duchowego przez tak wiele kobiet, konsekrowanych i świeckich, które ożywiają w duszach myśl ku Bogu, umacniają wiarę ludzi i ukierunkowują życie chrześcijańskie ku coraz wyższym szczytom”.
Papież przypomniał, że Święta „dużo podróżowała, aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami” i dlatego „również z tego powodu czcigodny Jan Paweł II zechciał ogłosić ją Współpatronką Europy”.
„Niech Stary Kontynent nigdy nie zapomni o swych korzeniach chrześcijańskich, leżących u podstaw jego drogi i niech nadal czerpie z Ewangelii podstawowe wartości, zapewniające sprawiedliwość i zgodę” – apelował Benedykt XVI.
Zachęcał też wiernych, by od zmarłej w 1380 r. Katarzyny ze Sieny uczyli się „najbardziej subtelnej wiedzy: poznania i umiłowania Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.