Zabawa: obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
21 listopada 2010 | 18:13 | eb Ⓒ Ⓟ
Wiceminister sprawiedliwości Piotr Kluz, prokurator generalny Andrzej Seremet, przedstawiciele policji, Kościoła, samorządu i organizacji, które dbają o poprawę bezpieczeństwa wzięli dziś udział w obchodach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Odbyły się one w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Obecne były także rodziny, które w wypadkach straciły swoich najbliższych.
Uroczystości rozpoczęły się w sanktuarium wypominkami i Mszą w intencji ludzi, którzy zginęli w wypadkach i katastrofach komunikacyjnych. Po Eucharystii, uczestnicy uroczystości przeszli pod powstający Pomnik Pamięci o Ofiarach Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych. Posadzono tam drzewa – symbol pamięci o ofiarach wypadków drogowych i katastrof samolotów, promu Heweliusz, CASY C 295 M i rządowego samolotu TU-154 M.
Po uroczystościach religijnych odbyła się konferencja „Ofiary Wypadków Drogowych – Nasza Wspólna Odpowiedzialność”. Piotr Kluz wiceminister sprawiedliwości powiedział, że ilość wypadków drogowych na polskich szosach i ulicach jest tak znacząca, iż stanowi ogromny problem społeczny zarówno w wymiarze moralnym jak i materialnym.
„Ofiarami nieszczęśliwych zdarzeń na drogach wszak nie są jedynie ci, którzy doznali w nich uszczerbku na zdrowiu bądź ponieśli straty materialne. Trauma powypadkowa obejmuje członków rodzin oraz przyjaciół tych osób, które zginęły lub doznały obrażeń ciała w wypadku. Z racji ich wyrzutów sumienia za ofiary trzeba też uznać sprawców zdarzeń z tragicznymi skutkami” – mówił wiceminister sprawiedliwości.
Piotr Kluz dodał, że ostatnie lata wskazują na korzystne zmiany w polskich statystykach nieszczęśliwych zdarzeń na drogach. Podkreślił, że przynoszą widoczne rezultaty starania władz państwowych oraz licznych organizacji pozarządowych a także – co zaakcentował wiceminister – zaangażowanie Kościoła.
„Nie ustaniemy w działaniach, których konsekwencją powinny być zmiany mentalności i zachowań oraz poczucie odpowiedzialności wszystkich uczestników ruchu drogowego” – dodał wiceminister Kluz.
Ideę powstania pomnika i ośrodka chwali Andrzej Seremet prokurator generalny. „Sprzyjam tej inicjatywie, bo łączy się ona z ochroną osób pokrzywdzonych. Głównym zamysłem organizatorów jest to, żeby ludzie, którzy ucierpieli podczas wypadków mogli łatwiej przejść przez traumę. Staram się uczulać prokuratorów, aby traktowali pokrzywdzonych z odpowiednią empatią, aby proces składania zeznań i konfrontacji przeszli z jak najmniejszym bólem. Widziałem setki osób pokrzywdzonych w wyniku wypadków, uświadomiłem sobie, że ci ludzie nie zawsze spotykali się z należytą pomocą, na jaką zasługują. To dobrze, że w Zabawie jest idea, gdzie Kościół i państwo mogą współpracować” – powiedział Andrzej Seremet, prokurator generalny.
Podczas konferencji została przedstawiona idea Ośrodka Pomocy w Wychodzeniu z Traumy oraz Pomnika Pamięci o Ofiarach Wypadków Komunikacyjnych w Zabawie.
„Od dwóch miesięcy prace są kontynuowane, powstają ściany wejścia i wyjścia z pomnika. Całość ma mieć 40 m długości. Pomnik ma być formą terapii, przejścia przez trudny czas wspomnień, do światła – czyli nadziei” powiedział KAI ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie.
Ludzie, którzy będą przyjeżdżać do sanktuarium, mogą przywozić przydrożne krzyże, które przed laty postawili przy drodze po tragicznych wypadkach. Zostaną one umieszczone przy pomniku w Zabawie.
Kamień węgielny pod pomnik poświęcił w listopadzie ubiegłego roku podczas obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych bp Tadeusz Płoski, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
W sanktuarium bł. Karoliny prowadzona jest też księga pamięci ofiar wypadków drogowych, codziennie pali się przy niej świeca oraz każdego 10 i 18 dnia miesiąca trwa modlitwa za zmarłych tam zapisanych.
Kustosz sanktuarium bł. Karoliny powiedział KAI, że karty ze zdjęciami osób, które zginęły w wypadkach nadsyłane są z całej Polski i księga zapełnia się wpisami. Nową inicjatywą jest także możliwość otrzymania znaczka do przypięcia. Jest na nim pomnik i miejsce na wpisanie imienia osoby, która zginęła w wypadku.
W poniedziałek 22 listopada od godziny 11.00 konferencja „Ofiary Wypadków Drogowych – Nasza Wspólna Odpowiedzialność” przeniesie się do Sejmu. Prelegenci będą mówić o skutkach wypadków, bezpieczeństwie na drogach, barierach dla skutecznej akcji ratowniczej i osądzaniu przestępstw drogowych.
Światowy Dzień Pamięci, Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest dziś pod hasłem „Od światowej pamięci do światowego działania”. W obchody są zaangażowane i wspierają je merytorycznie: ONZ, WHO oraz Europejska Federacja Ofiar Wypadków Drogowych (FEVR ).
Corocznie na świecie ponad 1,2 miliona ludzi traci życie na drogach, miliony zostają ranne i poszkodowane. W roku 2009 liczba zabitych to ponad 1,4 miliona osób.
W Polsce poprawia się bezpieczeństwo na drogach. W 2009 roku doszło do 44 tys. wypadków, w których zginęło 4,5 tys. osób, rannych zostało 55,9 tys. Policja zatrzymała ponad 173 tys. nietrzeźwych kierowców. Dla porównania w roku 2008 w 49 tys. wypadkach drogowych zginęło 5,4 tys. osób, a 62 tys. zostało rannych. Policja zatrzymała wówczas ponad 168 tys. nietrzeźwych kierowców. Główną przyczyną śmiertelnych wypadków jest nadmierna prędkość.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.