Relikwie bł. ks. Jerzego od dziś również na warszawskim Targówku
21 listopada 2010 | 17:35 | mag Ⓒ Ⓟ
Relikwie bł. męczennika ks. Jerzego Popiełuszki ma od dziś parafia Chrystusa Króla na warszawskim Targówku. Otrzymała je podczas uroczystej Mszy św. odpustowej pod przewodnictwem emerytowanego biskupa warszawsko-praskiego Kazimierza Romaniuka.
W homilii hierarcha zauważył, że Polacy potrafią walczyć o wolność, ale nie umieją z niej korzystać. „Każdemu zależy by być pierwszym. Wielu myśli: co by tu zrobić, aby mniej pracować a mieć więcej pieniędzy. Nosimy w sobie urazy do tych, którzy stają na drodze w naszym dążeniu do doczesnej kariery” – mówił biskup senior.
Przywołując postać Salomona, hierarcha zachęcał wiernych, aby dziękując Bogu za dar niepodległości prosili go także o mądrość, która pozwoli dobrze tę wolność wykorzystać. „Tam, gdzie osobista wolność koliduje z dobrem bliźniego, stoimy na drodze wiodącej do tego, że stanie się ona śmiercionośną anarchią” – przestrzegał bp Romaniuk.
Hierarcha przypomniał też, że królestwo Chrystusa „nie jest z tego świata”. Zaznaczył, że „panowanie Chrystusa, jako Króla Wszechświata ma zupełnie niespotykany, wręcz niezwykły wymiar, bowiem dokonuje się na krzyżu”.
Odwołując się do postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego bp Romaniuk mówił, że „można będąc prawie na krzyżu, będąc pozbawionym wolności – sprawować władzę. Ale takiego królowania świat nie rozumie. To jest Królestwo sprawiedliwości, miłości i prawdy”.
Uroczystość uświetnił występ Warszawskiego Chóru Międzyparafialnego który zaśpiewał fragmenty "Mszy Polskiej" Jana Maklakiewicza.
W świątyni można też obejrzeć wystawę fotograficzną o życiu, męczeńskiej śmierci i beatyfikacji błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Kościół pw. Chrystusa Króla na warszawskim Targówku jest wotum dziękczynnym za cud Bitwy Warszawskiej, której w tym roku przypada 90. rocznica.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.