Abp Ziółek: mamy być żywymi kamieniami, które lśnią czystością serc i wiernością wobec Chrystusa
21 listopada 2010 | 17:25 | łg Ⓒ Ⓟ
„Parafia to przede wszystkim rodzina Boża, w której żyją siostry i bracia ożywiani duchem jedności” – mówił 21 listopada abp Władysław Ziółek w trakcie Mszy świętej z okazji jubileuszu 100-lecia parafii katedralnej. Metropolita łódzki przewodniczył liturgii, poświęcił ostatnie prace restauratorskie i tablicę jubileuszową „Bogu na chwałę”.
„Może Bóg chce nam dzisiaj powiedzieć, żebyśmy w naszej parafii zobaczyli także tajemnicę Kościoła, który właśnie w niej istnieje i działa. Bo parafia nigdy nie jest tylko jakąś strukturą, terytorium czy budynkiem, ale przede wszystkim rodziną Bożą, w której żyją siostry i bracia ożywiani duchem jedności. To nie mury, nie piękne obrazy i rzeźby stanowią bogactwo i piękno Kościoła – to my mamy być żywymi kamieniami, które lśnią czystością serc, wiernością wobec Chrystusa i wypełnianiem w życiu Jego Ewangelii” – mówił abp Ziółek w trakcie homilii.
„Nie wystarczy zbudować świątynię, poświęcić ją Bogu i o nią dbać – trzeba jeszcze świątynią żyć i samemu stawać się świątynią Boga” – podkreślał metropolita łódzki.
Nawiązując do niedzielnych czytań, abp Ziółek zastanawiał się, czy Bóg chce nam przypomnieć, „że ten dom rodzinny i braterski, jakim jest parafia, powinien być także domem gościnnym, z którego nikt nie wyjdzie bez udzielonej pomocy”. „Trzeba wyjść do potrzebujących, których tak wielu jest wokół nas, którzy stoją z daleka od Kościoła, przestali wierzyć, wątpią, bądź są zranieni, aby także ich Chrystus uwolnił spod władzy ciemności i uzdolnił do uczestnictwa w dziale świętych w światłości” – zachęcał pasterz Kościoła w Łodzi. „Niech taką się staje katedralna parafia – dla każdego, kto do niej należy i kto się z nią spotyka. Niech będzie wspólnotą i miejscem umocnienia wiary i pomocą w osiągnięciu zbawienia” – mówił.
Abp Ziółek podkreślał, że w ciągu ostatnich kilku lat parafia katedralna odzyskała dawny blask, dzięki pracy obecnego proboszcza, ks. Ireneusza Kuleszy. „Jakże nasza katedra wypiękniała! Ksiądz Prałat – podobnie jak owa ewangeliczna kobieta, która wylała na głowę Jezusa flakonik drogocennego olejku – nie obawia się posądzenia o marnotrawstwo, poświęcając poważne środki materialne na dbałość o piękno tej świątyni. Czyni to, ponieważ czuje się zobowiązany, aby Eucharystia była tu sprawowana w oprawie godnej tej wielkiej tajemnicy. Czyni to, wyrażając w ten sposób swoją głęboką wiarę w tajemnicę eucharystyczną i ucząc w ten sposób wiernych szacunku dla Eucharystii” – mówił metropolita łódzki.
Pasterz Kościoła w Łodzi docenił też zaangażowanie parafian. „Jakże często do tego piękna przyczynił się wdowi grosz, ofiara z niewielkiej renty, z trudem odłożony pieniądz z miesięcznej pensji? Za dzisiejszym blaskiem tej świątyni – obok zamożnych sponsorów – stoją także zewnętrznie uboższe, ale jakże bogate wewnętrznie ofiary, składane z cichej modlitwy, bezinteresownej pracy na rzecz parafii czy ofiarowanego cierpienia. To także – w sposób niewymierny, bo duchowy – upiększa tę świątynię i świadczy o jej duchowym bogactwie” – mówił abp Ziółek.
W trakcie liturgii abp Ziółek poświęcił odnowioną katedrę, a po Mszy poświęcił tablicę „Bogu na chwałę”. Wręczył też 10 perłowych różańców od papieża Benedykta XVI osobom najbardziej zasłużonym dla przeprowadzonych ostatnio zmian.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.