„Kazanie na górze” tematem formacji w duszpasterstwie akademickim
21 listopada 2010 | 15:35 | jm Ⓒ Ⓟ
„Osiem błogosławieństw” będzie tematem formacyjnym w bydgoskim Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”. Młodzież będzie studiować „Kazanie na górze” jako program życia chrześcijańskiego. Ze studentami oraz absolwentami spotkał się dzisiaj bp Jan Tyrawa.
Hierarcha podkreślił, że „Kazanie na górze” jest odrębnym tematem chrześcijańskiego przesłania. Zaznaczył jednocześnie, że nie wystarczy skupić się na poszczególnych błogosławieństwach i zastanawiać się, czy są możliwe do zrealizowania w życiu człowieka. Zdaniem bp. Tyrawy, trzeba dostrzec w jaki sposób korespondują one z naturą człowieka. – Człowiek otwarty na nieskończoność kształtuje się poprzez wartości i z tego wynika jego świętość – mówił.
Diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Buchholz podkreślił, że DA.„Martyria” zarówno w wymiarze studenckim, jak i absolwenckim bardzo poważnie podchodzi do chrześcijańskiego życia. – Od trzech lat dzięki różnym osobom powstaje program formacyjny, który jest realizowany przez cały rok akademicki. Tegoroczny, na temat „Ośmiu błogosławieństw”, jest mocnym zaproszeniem do życia chrześcijańskiego. W czasach, które niosą tyle smutku i utrapienia, chcemy odkrywać szczęście w więzi z Bogiem – powiedział kapłan.
„Kazanie na górze” to seria nauczań, które według Ewangelii Mateusza zostały wygłoszone przez Chrystusa. Do bardziej znanych części „Kazania na górze” należą „Błogosławieństwa” oraz modlitwa „Ojcze nasz”. Według tradycji, kazanie zostało wygłoszone na Górze Błogosławieństw na północnym brzegu jeziora Genezaret, w okolicach Kafarnaum. Szacuje się, że miało to miejsce około 30 roku.
Formacja w Duszpasterstwie Akademickim „Martyria” polega na systematycznych spotkaniach, które są okazją do duchowego i intelektualnego rozwoju oraz pogłębiania relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.