Radom: odnowiono jedyną plenerową i zabytkową drogę krzyżową
18 listopada 2010 | 14:43 | rm Ⓒ Ⓟ
Zakończyły się prace konserwatorskie przy stacjach ceramicznej drogi krzyżowej znajdującej się na murze klasztornym ojców bernardynów w Radomiu. Jest to jedyna w mieście plenerowa droga krzyżowa. Wymagała ona pilnej renowacji. Dotacja na ten cel w wysokości 400 tys. zł pochodziła z Urzędu Miejskiego. Część środków na remont przekazali sami zakonnicy.
Sam mur oraz 14 ceramicznych, polichromowanych płaskorzeźb stacji drogi krzyżowej były w złym stanie technicznym. Gwardian klasztoru o. Antoni Maciejowski nie kryje radości z przeprowadzonych prac. – Cieszymy się bardzo, że udało się nam pozyskać fundusze na ten cel. Trwające od lat prace remontowe przy klasztorze wpływają na całokształt wizerunku Radomia. Klasztor jest jedynym zabytkiem klasy zerowej w mieście, który pamięta czasy królów Polski – powiedział zakonnik. W ramach zakończonych prac udało się także wyremontować zabytkowe epitafia na murze klasztornym oraz olejne obrazy drogi krzyżowej wewnątrz kościoła św. Katarzyny.
Płaskorzeźby drogi krzyżowej powstały w latach 60. XIX wieku. Prace renowacyjne przeprowadziła krakowska Pracownia Konserwacji Zabytków Aukso.
Prace przy klasztorze bernardynów w Radomiu trwają od dziesięciu lat. Dotychczas udało się wypiaskować cegły, usunięto betonowe przemurowywania, uzupełniono ubytki w ścianach oraz odsłonięto okiennice, które w XIX wieku zostały zamurowane. Wymieniono część więźby dachowej i dachówki. Udało się także wyremontować gotycki piekarnik klasztorny – jedyny tego typu obiekt w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.