Kraje katolickie skąpią na rodzinę
16 listopada 2010 | 09:19 | RV / sz Ⓒ Ⓟ
Katolickie kraje Starego Kontynentu skąpią na rodzinę. Takie państwa jak Polska, Hiszpania czy Włochy wydają najmniej na wsparcie rodziny w całej Unii Europejskiej. Od Polski gorsza jest pod tym względem tylko Hiszpania, która na pomoc rodzinie przeznacza 0,68 procent produktu krajowego brutto – o 0,02 procent mniej niż Polacy.
Te dramatyczne i zawstydzające dla społeczności katolickiej dane przedstawiono w minionym tygodniu w Mediolanie na krajowej konferencji na temat rodziny.
Uczestniczący w niej prezes Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), prof. Ettore Gotti Tedeschi podkreślił, że kraje katolickie muszą wziąć przykład z krajów laickich, które już dawno zrozumiały, że pomoc dla rodzin, a co za tym idzie stymulacja rozrodczości, przekłada się na rozwój gospodarczy.
Najlepiej pod tym względem jest w Danii, która przeznacza na ten cel niemal 4 proc. PKB. Średnia unijna to ponad 2 proc. Włochy tymczasem to zaledwie 1 procent, a Polska tylko 0,7 proc. W przekonaniu szefa banku watykańskiego państwa, które prowadzą dziś silną politykę prorodzinną zorientowały się, że tam, gdzie na parę rodziców przypada mniej niż dwoje dzieci, nieuchronnie musi dojść do spowolnienia gospodarki.
Zdaniem prezesa IOR rodziny, które wychowują dzieci, powinny otrzymywać zapomogę nie mniejszą niż zasiłek dla bezrobotnych. Wymaga tego choćby osłabienie siły nabywczej średniego wynagrodzenia. Tytułem przykładu, we Włoszech dwoje pracujących czterdziestolatków zarabia dziś tyle co przed 25 laty zarabiał sam ojciec rodziny.
Prof. Gotti Tedeschi jest przekonany, że aby Stary Kontynent mógł wydobyć się z gospodarczego i demograficznego kryzysu, Unia Europejska musi wprowadzić minimum stabilizacji dla małżeństw z dziećmi. Przejawem tego powinno być odgórne ustalenie minimalnego progu pomocy budżetowej dla rodzin na poziomie co najmniej 2,5 proc. PKB w danym kraju Unii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.