Bielsko-Biała: konferencja w Instytucie Teologicznym nt. rożnych definicji wspólnoty
15 listopada 2010 | 14:29 | rk Ⓒ Ⓟ
O różnych definicjach wspólnoty dyskutują naukowcy kilkunastu uczelni z kraju i zagranicy podczas konferencji zorganizowanej w Instytucie Teologicznym im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. Spotkanie pt. "Pytanie o wspólnotę" zakończy się we wtorek 16 listopada.
Współorganizatorami spotkania są: Katedra Literatury i Kultury Polskiej oraz Katedra Komunikacji Medialnej, Public Relations i Edukacji Językoznawczej bielskiej Akademii Techniczno Humanistycznej (ATH).
Dr Michał Kopczyk z ATH zauważa w rozmowie z KAI, że temat wspólnoty otwiera całą serię pytań, na które trudno znaleźć gotowe i proste odpowiedzi.
„Dużą wagę przykładamy do interdyscyplinarnego charakteru dyskusji, bo konfrontując ze sobą różne dyskursy można wielostronnie pokazać specyfikę zjawiska. Chcemy przyjrzeć się różnym wspólnotom, wyznaczyć nowe tereny badawcze” – wyjaśnia, podkreślając, że w sesji biorą udział literaturoznawcy teologowie, filozofowie, socjologowie, psychologowie, historycy i badacze języka.
Bielski naukowiec zauważa, że coraz częściej ludzie muszą w codziennym życiu sami odpowiadać na pytanie o swe relacje ze wspólnotą. „Myśmy zawsze istnieli w jakichś wspólnotach. Dopiero rozwój cywilizacji, rozwój romantycznego indywidualizmu, rozwój oświeceniowej myśli o państwie spowodował taką sytuacje, gdy uświadomiliśmy sobie, że te wspólnoty, które uważaliśmy za naturalne, mają konwencjonalny charakter. Następnym zaś krokiem było zastanawianie się, czy da się je zmienić i ulepszyć, uczynić je bardziej wspólnotowymi” – zauważa Kopczyk.
Zdaniem polonisty, ukształtowany w ostatnich dwu wiekach sposób definiowania tożsamości ma charakter zdecydowanie indywidualistyczny. „Wyżej niż wartości związane ze społecznym wymiarem człowieczeństwa stawia się te, które określają odmienność jednostki w odniesieniu do innych” – dodaje.
Podczas dzisiejszego dnia konferencji nad „pionowym wymiarem wspólnoty” zastanawiał się ks. Jacek Kempa, natomiast ks. Piotr Kroczek odniósł się do znaczenia prawa we wspólnocie Kościoła. Z kolei liturgista, ks. Piotr Greger przedstawił refleksję nt. wspólnoty na podstawie analizy obrzędów sakramentu święceń.
Inni prelegenci poruszali m.in. takie tematy jak: „Wspólnota języka Słowian”, „Rodzina wobec wspólnoty”, „Wspólnota artystów”, oraz zagadnienia bardziej szczegółowe, związane z literaturą, teatrem, językiem lub socjologią.
Konferencja zakończy się we wtorek 16 listopada.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.