Poznańska Caritas rozprowadziła 50 tys. rogali marcińskich
12 listopada 2010 | 11:27 | msz Ⓒ Ⓟ
Caritas Archidiecezji Poznańskiej zakończyła akcję rozprowadzania rogali marcińskich. Ich wypiek, związany z przypadającym 11 listopada Świętem Niepodległości i dniem św. Marcina, należy do tradycji Wielkopolski. W tym roku Caritas rozprowadziła 50 tysięcy sztuk tego słodkiego smakołyku wypiekanego z ciasta półfrancuskiego. Tegoroczna ofiara uzyskana z akcji zostanie przeznaczona na przygotowanie wieczerzy wigilijnej dla ubogich i potrzebujących, którą Caritas zorganizuje 24 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Jak zauważa Adam Powierza z Caritas Poznańskiej, zainteresowanie Wielkopolan rogalami Caritas było bardzo duże. – Ludzie chętnie nabywali rogale rozprowadzane przez wolontariuszy i pracowników Caritas na stoiskach przed kościołami pw. Najświętszego Zbawiciela i św. Marcina – powiedział KAI Adam Powierza. Największym popularnością cieszyło się jednak stoisko przed poznańskim Zamkiem. – Zauważyliśmy, że poznaniacy szukali logotypu Caritasu i kierowali swe kroki właśnie do nas. Jak widać, inicjatywa ta została pozytywnie przyjęta przez mieszkańców stolicy Wielkopolski – podkreśla pracownik Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Pięćdziesiąt tysięcy sztuk rogali dla Caritas wypiekły cztery poznańskie cukiernie. Każdy rogal pakowany był do specjalnie przygotowanych torebek z napisem: „Tym rogalem wspierasz potrzebujących”. – Poznaniacy chętnie składali ofiary za rogale. Wielu motywowało wybór rogali Caritas szczytnym celem i podkreślało, że warto wspierać tę inicjatywę – zaznacza Adam Powierza.
W akcję rozprowadzania rogali marcińskich włączyło się też 40 parafii archidiecezji poznańskiej. Rogale w niedzielę 7 listopada rozprowadzała młodzież po każdej Mszy św.
Rogale marcińskie wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, wypełnionego nadzieniem z białego maku, miodu, masła i bakalii. Kształtem przypominają podkowę, którą według legendy zagubił koń biskupa Marcina, gdy ten przejeżdżał przez Poznań. W 2008 r. Komisja Wspólnoty Europejskiej wpisała rogale marcińskie do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.
Tradycja wypieku rogali nadziewanych makiem i bakaliami narodziła się pod koniec XIX wieku, w 1891 r. ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pw. św. Marcina ks. Jan Lewicki podczas kazania zaapelował do wiernych, by wzorem swego patrona zrobili coś dobrego dla ubogich. Poruszony słowami proboszcza poznański cukiernik Józef Melzer postanowił odpowiedzieć na apel kapłana. Wypiekł rogale, które bogatsi kupowali, a biedni mieszkańcy otrzymywali za darmo. Z czasem smakołyk ten stał się tradycyjnym wypiekiem na Święto Niepodległości.
Caritas Archidiecezji Poznańskiej sprzedaje rogale od 2007 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.