Bp Rakoczy: kłótnie i podziały w Polsce zubażają obywateli
11 listopada 2010 | 17:00 | rk Ⓒ Ⓟ
Kłótnie i podziały w Polsce są niekiedy przyczyną zubożenia obywateli – mówił bp Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył 11 listopada Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. W modlitwie uczestniczył bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Ordynariusz bielsko-żywiecki podkreślił w homilii, że Polska potrzebuje zgody i scalenia działań wszystkich ludzi.
„To prawdziwy paradoks, iż ci, którzy tak wiele mówią o europejskim zjednoczeniu, w kraju dzielą się i kłócą, a zapewniając o wielkich możliwościach dla Polski i przyszłym jej dobrobycie, sami niekiedy stają się przyczyną zubożenia obywateli. Potrzebne jest nam scalenie wysiłków – apelował.
Hierarcha wyjaśniał, że krajowi potrzebne jest dostrzeganie wspólnego dobra wszystkich obywateli. „Niestety często tego brakuje. Budzą się nowe podziały i konflikty tam, gdzie powinna być zgoda. Pod hasłem tolerancji chce się zniszczyć to, co było, jest i będzie trwałym fundamentem naszej ojczyzny, zgody pokoju i wolności” – dodawał duchowny.
Bp Anweiler zauważył z kolei, że pamięć o Dniu Niepodległości to dowód, że tęsknotę do wolności „chcemy codziennie przekuwać na odpowiedzialność za ojczysty dom, w każdym wymiarze”.
„Wolność ma także wyzwalać u mnie działania, w których będą użyteczny dla bliźniego. Będzie to także odpowiedź moja na Boże w stosunku do mnie zaufanie. Świadectwo wolności nie może być tylko moim słownym hasłem, ale zadaniem, które dopełnia się w miłości. Tego uczy nas św. Paweł” – podkreślał duchowny.
W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, przedstawiciele dowództwa wojska, policji i straży pożarnej, harcerze oraz żołnierze bielskiego 18. batalionu powietrznodesantowego.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli z pochodniami na pobliski cmentarz, na którym spoczywają żołnierze polegli w I i II wojnie światowej. Po wspólnej modlitwie biskupów katolickiego i luterańskiego za spoczywających na cmentarzu żołnierzy, odbył się Apel Poległych, zwieńczony honorową salwą.
Uroczystość zakończyła ceremonia składania kwiatów przez delegacje, uczestniczące w obchodach święta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.