Abp Ziemba modlił się w intencji Ojczyzny
11 listopada 2010 | 14:44 | xmb Ⓒ Ⓟ
Okres rozdarcia Polski przez zaborców dowodzi, że Ojczyzna mogła istnieć bez granic politycznych w sercach i świadomości Polaków – mówił abp Wojciech Ziemba podczas Mszy św. odprawionej w kościele św. Józefa w Olsztynie, z okazji Święta Narodowego. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, samorządowych, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego i licznie zgromadzeni olsztynianie.
W homilii metropolita warmiński podkreślił, że Ojczyzna to nasz dom, o który trzeba dbać, żeby rodziły się nowe pokolenia. – Dlatego gromadzimy się na modlitwie w intencji Ojczyzny, by błagać o pokój i sprawiedliwość – podkreślał.
Wspominając tych wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Polski, hierarcha mówił przede wszystkim o tych, którzy nie mogli pogodzić się z utratą wolności. Zauważył, że niepodległość została odzyskana nie tylko dzięki legionistom i marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Walka toczyła się także na dwóch frontach: w rodzinie i na polu kultury. Rodzina i ojczyzna to miejsce, gdzie realizuje się człowiek. Rodzina pielęgnuje swoją tradycję, Ojczyzna troszczy się i pielęgnuje historię – przypomniał metropolita warmiński.
Zwracając się do zebranych, abp Ziemba zachęcał do wdzięczności Bogu za Polskę. Dziękujemy Panu Bogu za polskie rodziny, które pielęgnowały modlitwę i kulturę, za polskie matki, które uczyły modlitw w ojczystym języku. Dziękujemy Panu Bogu za to pokolenie, które pamięć o Ojczyźnie zachowało i przekazało swoim następcom, którzy tę pamięć przekształcili w niepodległość – wyliczał hierarcha.
Abp Ziemba zwrócił także uwagę na przyszłość naszej Ojczyzny. Zaznaczył, że nie można uczynić tego bez oglądania się w przeszłość. Musimy być świadomi, że brak pamięci stanowi największe zagrożenie, bo jak mawiał Jan Paweł II, gdzie nie ma pamięci, tam nie ma tożsamości. I niezależnie od poglądów trzeba realnie patrzeć w przyszłość. Nie obronimy niepodległości Polski ekonomią, bogactwem, militarną siłą. Trzeba operować historią, kulturą tradycją rodzinną, społeczną. To one pozwalają nam zachować tożsamość. Trzeba bronić tych wartości.
Niech nasza modlitwa będzie prośbą o błogosławieństwo Boże dla Ojczyzny, abyśmy wszyscy to dziedzictwo zachowali, pomnażali i przekazali następnym pokoleniom – zakończył abp Ziemba.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.