Bydgoszcz: neonatolog Michael Szatkowski w duszpasterstwie akademickim
09 listopada 2010 | 10:19 | jm Ⓒ Ⓟ
Obrona każdego życia oraz pokłosie V Światowego Modlitewnego Kongresu dla Życia, który odbywał się w tym roku w Rzymie – to główne tematy niecodziennego spotkania w bydgoskim Duszpasterstwie Akademickim „Arka”. Gościem specjalnym dyskusji był Michael Szatkowski, który jest Amerykaninem polskiego pochodzenia.
Szatkowski gościł na kongresie we Włoszech. Na co dzień wykonuje zawód lekarza neonatologa i jest zaangażowany na rzecz obrony życia. Neonatologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami, wadami wrodzonymi oraz prawidłowym rozwojem dzieci w okresie noworodkowym. – Życie wiąże się dla mnie przede wszystkim z jego obroną. Obroną dzieci i działalnością na rzecz ich rodziców. To pomaganie w znoszeniu niepokojów, które biorą się z niespodziewanych narodzin dzieci, przede wszystkim z narodzin przedwczesnych. Chcę pomagać im w walce z wadami czy chorobami – mówił.
Wybitny lekarz pracujący na co dzień w Filadelfii dodał, że problem przedwczesnych narodzin dotyka dziesięciu procent najmłodszych. – Sam Bóg mówi nam o tym, aby życie chronić. Będąc na kongresie w Rzymie, byłem podekscytowany tak wielką liczbą osób, w tym z Polski. Wszyscy byli tak bardzo zaangażowani w obronę życia. To jest coś, czego my możemy się uczyć od Polaków w Stanach Zjednoczonych – stwierdził Szatkowski.
W kongresie uczestniczyły również osoby z Bydgoszczy. Wśród nich znalazła się Henryka Miłoch. Jak podkreśla, życie jest darem i jest tylko jedno. – Byłam przede wszystkim zachwycona tym, że w jednym miejscu spotkały się osoby z blisko pięćdziesięciu krajów świata. Wszyscy byli szczęśliwi i promieniowali miłością do życia. Żyjemy w czasach, w których na ten temat po prostu się milczy. A powinniśmy głośno mówić prawdę, że życie trwa od momentu poczęcia aż do śmierci – powiedziała. – Mamy być tylko, a może aż świadectwem dla innych. Każdy powinien opowiadać się za życiem – dodała Hanna Kardach.
Opiekujący się Duszpasterstwem Akademickim „Arka” jezuita ojciec Grzegorz Mockiewicz SJ zwrócił uwagę na zagubienie współczesnego człowieka. – Przecież każde życie jest darem. Bóg daje to życie człowiekowi i trzeba go bronić. W naszym duszpasterstwie jest szczególna grupa osób, która jest zaangażowana w obronę życia i czyni to bardzo dynamicznie. Podczas pobytu na kongresie w Rzymie – zaprosili doktora. Dzisiaj dzieli się swoim doświadczeniem z dziedziny obrony życia – powiedział.
Hasłem tegorocznego V Światowego Modlitewnego Kongresu dla Życia były słowa z Ewangelii św. Jana: „A światłość w ciemności świeci”. W spotkaniu wzięło udział około trzystu obrońców życia. Głównym organizatorem kongresu było Human Life International z Austrii. Wśród prelegentów znaleźli się szefowie dykasterii Kurii Rzymskiej, wśród nich abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.
Na kongresie nie zabrakło również akcentu polskiego. Wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia dr Antoni Zięba przedstawił polskie działania i osiągnięcia w obronie życia. Gościem specjalnym była także dr Wanda Półtawska, znana obrończyni życia, wieloletnia współpracowniczka kard. Karola Wojtyły. Wszyscy mogli także podziwiać wystawę poświęconą Słudze Bożej Stanisławie Leszczyńskiej, polskiej położnej, którą wywieziono do obozu Auschwitz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.