Relikwie ks. Popiełuszki wprowadzono do parafii św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach
07 listopada 2010 | 19:55 | dziar Ⓒ Ⓟ
Podczas Mszy św. z udziałem przedstawicieli zarządu NSZZ „Solidarność” regionu świętokrzyskiego i komisji zakładowych, w niedzielę odbyło się wprowadzenie relikwii kości bł. ks. Jerzego Popiełuszki do parafii św. Maksymiliana.
Mszę św. rozpoczęła modlitwa do bł. ks. Jerzego Popiełuszki – o wiarę, wytrwałość, w intencji Ojczyzny oraz odczytanie dokumentu poświadczającego autentyczność relikwii. „Czcimy w tych relikwiach bohatera, świadka i męczennika” – mówił ks. prob. Józef Zbroszczyk. Przypomniał, że relikwie przybyły do parafii w drugą rocznicę konsekracji kościoła i w 30. rocznicę powstania „Solidarności”.
Przedstawiciel „Solidarności” Skanska S.A. dziękując za relikwie dla Kielc podkreślił, że „Solidarność” jest wciąż wierna wartościom chrześcijańskim i nauce społecznej Kościoła oraz wyznaje maksymę ks. Jerzego – „zło dobrem zwyciężaj”.
Ksiądz Proboszcz w rozmowie z KAI podkreśla, że sprowadzenie relikwii do parafii św. Maksymiliana to inicjatywa parafialnych kół różańcowych oraz działaczy „Solidarności”, mieszkających na terenie parafii. Uważa, że to wielki zaszczyt i zobowiązanie dla parafii, gdyż marzeniem wielu wspólnot parafialnych jest posiadać relikwie legendarnego kapelana „Solidarności”, który oddał życie za prawdę i kapłaństwo.
Uroczystość była połączona z drugą rocznicą konsekracji kościoła, który – pomimo wielu utrudnień – został zbudowany w nowej parafii, powstałej na osiedlu na obrzeżach Kielc.
Tworzenie parafii św. Maksymiliana trwało od 1982 r., gdy mianowano ks. Józefa Zbroszczyka odrębnym duszpasterzem z zaleceniem tworzenia ośrodka duszpasterskiego, a w przyszłości budowy kościoła. O pozwolenia starano się przez 5 lat – aż 22 projekty budowy kościoła zostały odrzucone.
Kamień węgielny poświęcił Jan Paweł II podczas kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego w 1982 r. w Rzymie. Od 1983 r. istniała prowizoryczna kaplica. Parafia została oficjalnie erygowana przez bp. Stanisława Szymeckiego 2 grudnia 1983 r. Wydzielono ją z parafii św. Wojciecha i parafii katedralnej. Po karkołomnych staraniach i utrudnieniach ówczesnych władz, budowę kościoła rozpoczęto w 1987 r. Pierwsza Msza św. w jego murach odbyła się w 1999r., a konsekracji kościoła dokonał bp Kazimierz Ryczan w 2008 r.
Parafia liczy ok. 7700 wiernych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.