W sprawie in vitro jest dużo propagandy, a mało wiedzy
04 listopada 2010 | 09:05 | pab/ms Ⓒ Ⓟ
Jeśli ktoś twierdzi, że podczas prób zapłodnienia in vitro nie niszczy się istnień ludzkich, to sam się ośmiesza – pisze arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela”. Wyjaśnia również przyczyny wystosowania przez biskupów listu na temat zapłodnienia in vitro.
„Zdecydowaliśmy się na formę listu do prezydenta, premiera, marszałków izb i szefów klubów parlamentarnych w przekonaniu, że przemyślą sprawę i poważnie ją potraktują” – pisze abp Michalik. Inspiracją do jego napisania byli dziennikarze warszawscy, którzy „zasygnalizowali, czym oddycha dzisiaj rzeczywistość społeczna, polityczna, medialna”, sugerując, że list o kwestii in vitro jest potrzebny.
„Byłem zdecydowany na formę listu otwartego, ponieważ w sprawie in vitro jest wiele propagandy, a mało wiedzy. Polska za mało wie o procedurach in vitro, za mało wie żywy Kościół, ludzie świeccy – wszyscy wiemy za mało na ten temat. Mamy nadzieję, że wraz z poznaniem prawdy o tej sprawie obudzą się sumienia, ale niezależnie od tego, jaki będzie wynik głosowania w Sejmie, naszym obowiązkiem jest przypominać zasady moralne – to jest ważniejsze niż jakiś sukces zewnętrzny” – uważa przewodniczący KEP. Wyraził zadowolenie, że tematem zainteresowały się media, mimo że zareagowali także ludzie walczący z Kościołem i moralnością. Zdaniem metropolity przemyskiego przekreślają oni prawo do życia człowieka poczętego.
„Jeśli ktoś twierdzi, że podczas prób zapłodnienia in vitro nie niszczy się istnień ludzkich, to sam się ośmiesza” – stwierdza hierarcha. Zaznacza, że problem ten wpisuje się w o wiele szerszą rzeczywistość, a zarodki ludzkie są dzisiaj stosowane do leczenia zwierząt, co jest podeptaniem godności ludzkiej i powinno być niedopuszczalne.
Abp Michalik broni jednocześnie abpa Hosera i jego wypowiedzi na temat in vitro. „Abp Henryk Hoser nie powiedział nic nowego, powtórzył i podkreślił jedynie to, co zadeklarowaliśmy wcześniej w komunikacie Episkopatu – że jeśli ktoś głosuje w sprawach etycznych (a taką sprawą jest zapłodnienie in vitro), przekreślając prawo moralne, musi mieć świadomość, że obciąża sumienie i sam się przez to wyłącza z Kościoła” – pisze przewodniczący Episkopatu. Przypomina, że katolik musi być konsekwentny i brać odpowiedzialność za podejmowane decyzje i poglądy, które popiera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.