Gliwice: Procesja męczenników zamiast Święta Duchów
30 października 2010 | 17:51 | marm Ⓒ Ⓟ
Procesja męczenników, która odbędzie się w wigilię Wszystkich Świętych w Gliwicach, rozpocznie projekt Wiara Wypróbowana w Ogniu. Dwutygodniowa inicjatywa ma być zwróceniem uwagi i wyrażeniem sprzeciwu wobec prześladowanych chrześcijan. Organizatorzy obok procesji przygotowują przegląd filmów, wystawę, przestawienia, katechezy, nabożeństwa oraz zbieranie podpisów przeciw łamaniu prawa do wolności religijnej. Zakończenie projektu odbędzie się 14 listopada, czyli w dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
– To jest propozycja, aby upominać się o chrześcijan prześladowanych. Chcemy pokazać, że dzisiaj jesteśmy Kościołem męczenników, o czym często zapominamy. To wynika ze statystyk, które podają, że co trzy minuty człowiek jest prześladowany lub ginie za wiarę – wyjaśnia ks. Artur Sepioło, współorganizator. Inicjatywa ma być głosem w obronie prześladowanych, zwróceniem uwagi na problem.
Projekt Wiara Wypróbowana w Ogniu rozpocznie procesja męczenników, która 31 października przejdzie przez Gliwice. Wspólna modlitwa rozpocznie się w katedrze, gdzie ksiądz biskup będzie przewodniczył nieszporom, potem wierni w procesji udadzą się do kościoła Wszystkich Świętych. Wszystko zakończy litania do Wszystkich Świętych.
– Akcent położony jest na to, aby zwrócić uwagę, że dziś też mamy świętych, przeżywamy tajemnicę Kościoła, który jest uświęcony krwią. Prosimy, aby uczestnicy mieli jakiś element stroju w kolorze czerwonym, żeby to był znak – jesteśmy Kościołem przeżywającym tajemnice męczeństwa. Dodatkowo prosimy gliwickie parafie, których patronami są męczennicy, aby przynieśli ze sobą sztandar, figurę, feretron – mówi ks. Sepioło.
Organizatorzy zachęcają przede wszystkim do modlitwy, dlatego przygotowano scenariusze nabożeństw, katechez, istnieje także możliwość zaproszenia gościa na warsztatowe spotkanie z młodzieżą.
Będzie można pomodlić się za wstawiennictwem męczenników, ale także zobaczyć jaki był ich los. W gliwickim kinie Amok zaplanowano Przegląd Filmów „Tolerancja”, w ramach którego będą prezentowane obrazy o prześladowanych chrześcijanach. Przygotowano także wystawę fotograficzną, która będzie wędrowała po kościołach. W gliwickim centrum Jana Pawła II zaplanowana jest konferencja z udziałem m.in. przedstawicieli organizacji Kirche in Not (Kościół w Potrzebie).
Aktorzy Teatru „A” w Gliwicach i Zabrzu zaprezentują spektakl „Pelikan” ukazujący męczenników XX wieku.
odczas tych dwóch tygodni będzie można wyrazić swój sprzeciw podpisując listy, skierowane do przywódców państw, które nie przestrzegają prawa do wolności chrześcijańskiej.
W organizację włączyły się Szkoła Nowej Ewangelizacji, Rada Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Gliwickiej, diecezjalne duszpasterstwo młodzieży i Teatr „A” .
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.