Szkoła w Mójczy przyjmie imię gen. T. Buka, który zginął pod Smoleńskiem
28 października 2010 | 11:09 | dziar Ⓒ Ⓟ
Bp Kazimierz Gurda będzie przewodniczył w środę 10 listopada uroczystości nadania imienia gen. Tadeusza Buka szkole podstawowej w Mójczy, której uczniem był zmarły tragicznie dowódca Wojsk Lądowych, jedna z ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00 Mszą św. w szkole w Mójczy. W jej organizację zaangażowało się m.in. Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych na Bukówce w Kielcach. Organizatorzy spodziewają się ministra obrony narodowej Bogdana Klicha i wielu generałów.
„Generała Buka wszyscy w Mójczy dobrze wspominają, dla wielu stanowi on wzorzec osobowy. Bardzo licznie jako parafia uczestniczyliśmy w uroczystościach żałobnych w Kielcach i pogrzebowych w Spale” – mówi KAI ks. Jan Będkowski, proboszcz w Mójczy. Przypomina także, że bp Marian Florczyk komentując tuż po katastrofie smoleńskiej postawę znanego sobie osobiście generała, podkreślał jego oficjalne deklaracje wiary.
Mieszkańcy Mójczy pamiętają, że był bardzo ruchliwym, pełnym życia chłopcem, który uwielbiał bawić się w wojnę, a przy tym dużo czytał. Potem jako dorosły często odwiedzał ojca i rodzeństwo i chętnie podkreślał swoje pochodzenie, mówiąc o sobie, że jest „kieleckim scyzorykiem”.
Generał dywizji Tadeusz Buk urodził się w 1960 r. w podkieleckiej Mójczy. Ukończył LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach oraz Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu. Studiował też na Wydziale Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie oraz ukończył podyplomowe studia dowódczo – sztabowe w USA. Od 2005 r. był zastępcą dyrektora Centrum Szkolenia Połączonych Sił NATO. Dowodził w Afganistanie i Iraku. Od września 2009 r. był dowódcą Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. To gen. Buk dokonał podniesienia flagi podczas uroczystości przystąpienia Polski do NATO.
Zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej. Został pochowany w Spale, gdzie mieszkał z żoną i trójką dzieci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.