W orędziu na Dzień Migranta o braterstwie wszystkich ludzi
26 października 2010 | 12:46 | st (KAI) / sz Ⓒ Ⓟ
O braterstwie wszystkich ludzi, obowiązku gościnności, prawie każdego człowieka do emigracji, ale jednocześnie o prawach państw do regulowania napływu migrantów i obrony własnych granic przypomniał Benedykt XVI w Orędziu na 97. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Będzie on obchodzony 16 stycznia.
Ojciec Święty zauważa, że wszyscy ludzie są braćmi w Chrystusie. Dlatego jako temat swej tegorocznej refleksji zaproponował słowa: „Jedna rodzina ludzka”, ponieważ – jak zaznaczył papież –„wszyscy idziemy tą samą drogą jako ludzie, a zatem jako bracia i siostry”.
Papież przypomina powody, dla których niektórzy opuszczają swą ojczyznę, wymieniając między innymi różnego rodzaju prześladowania. „Wszyscy zatem należą do jednej rodziny – zarówno migranci, jak społeczności lokalne, które ich przyjmują – i wszyscy mają takie samo prawo do korzystania z dóbr ziemi, których przeznaczenie jest powszechne” – stwierdza Benedykt XVI.
Papież podkreśla, iż Kościół uznaje, że „każdy człowiek ma możność opuścić własny kraj oraz udać się do innego w poszukiwaniu lepszych warunków życia”. Jednocześnie państwa mają prawo regulować napływ migrantów i bronić własnych granic, zawsze gwarantując każdemu człowiekowi szacunek należny jego godności.
Ojciec Święty przypomnina, że obowiązkiem imigrantów jest integracja w kraju, który ich przyjmuje, szanowanie jego praw i narodowej tożsamości. Podkreśla też , że zadaniem Kościoła jest „próba stworzenia powszechnego braterstwa”.
W sposób szczególny Ojciec Święty zwraca uwagę na los migrantów przymusowych. Apeluje, by osoby, które zostały zmuszone do opuszczenia swych domów czy swojej ziemi spotkały się z pomocą w znalezieniu miejsca, gdzie będą mogły żyć w pokoju i bezpieczeństwie, gdzie będą mogły pracować i przyswoić sobie prawa i obowiązki kraju, który ich gości, wnosząc wkład w dobro wspólne i nie zapominając o religijnym wymiarze życia.
Papież przypomina także o studentach zagranicznych, zdobywających widzę i umiejętności poza własnymi krajami. Zauważa, że tworzą oni „pomosty” kulturowe i ekonomiczne pomiędzy swoimi ojczyznami a krajami udzielającymi im gościny, a wszystko to zmierza właśnie w kierunku stworzenia „jednej rodziny ludzkiej”.
Ojciec Święty apeluje, by być wrażliwym na ich konkretne problemy. „W szkole i na uniwersytecie kształtuje się kultura nowych pokoleń, których zdolność postrzegania ludzkości jako jednej rodziny, powołanej do jedności w różnorodności, zależy w dużej mierze od tych instytucji” – stwierdza papież.
Benedykt XVI wzywa wszystkich, aby stawali się ludźmi zdolnymi do życia w relacjach braterskich oraz by w sferze życia społecznego, politycznego i instytucjonalnego wzrastały zrozumienie i wzajemny szacunek między narodami i kulturami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.