Relikwie św. Jana Vianneya nawiedzą diecezję kielecką
26 października 2010 | 12:38 | dziar Ⓒ Ⓟ
Bazylika i seminarium kieleckie oraz bazylika miechowska to miejsca, w których wierni świeccy i kapłani z diecezji kieleckiej od 15 listopada będą się mogli pomodlić przy relikwiach św. Jana Marii Vianneya, proboszcza z Ars, patrona proboszczów i kapłanów.
– „Nawiedzenie relikwii to echo i owoc roku kapłańskiego, zakończonego w czerwcu. Relikwie serca św. Jana Vianneya, patrona kapłanów nawiedzą diecezję kielecką i częstochowską” – mówi w rozmowie z KAI ks. Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – inicjator sprowadzenia relikwii do diecezji kieleckiej.
Zdaniem ks. prałata Rusieckiego, obecność relikwii jest zachętą do modlitwy o powołania kapłańskie, za kapłanów, aby „kształtowali swe serce na wzór Serca Jezusowego”, co proponował w swoich dokumentach Jan Paweł II. – „Zapraszamy nie tylko księży z naszej diecezji, ale przede wszystkim wiernych świeckich do wielkiej modlitwy za kapłanów” – zachęca ks. prałat Rusiecki.
Nawiedzenie rozpocznie się 15 listopada w Miechowie w bazylice Grobu Bożego o godz. 16.00. W Wyższym Seminarium Duchownym relikwie będą 16 listopada, a modlitwa przy relikwiach rozpocznie się o godz. 17. 00 w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej.
17 listopada o godz. 17. wyruszy z seminarium procesja z relikwiami świętego do kieleckiej bazyliki, gdzie odbędą się medytacje i modlitwy. O godz. 18.00 – Msza św. przy relikwiach.
Św. Jan Maria Vianney żył w l. 1786 – 1859. Wzrastał w bardzo ubogim środowisku wieśniaków francuskich. Wskutek rewolucji francuskiej – i wieloletnich zaniedbań w nauce, z trudem ukończył seminarium duchowne, przyjmując święcenia w 1815 r. Prze 41 lat był proboszczem w Ars, gdzie szybko pozyskał dotąd obojętnych religijnie parafian, zasłynął z surowego, przykładnego życia, a przede wszystkim z posługi w konfesjonale. Spowiadał po kilkanaście godzin dziennie, nazywano go „męczennikiem konfesjonału”. Przeżył 73 lata. Według niektórych źródeł miał wyspowiadać ok. miliona ludzi. Jego beatyfikacja odbyła się w 1905 r. a kanonizacja w 1925.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.