Spotkanie Akcji Katolickiej diecezji pelplińskiej
24 października 2010 | 13:09 | ks. is Ⓒ Ⓟ
W Skarszewach 23 października odbyło się, spotkanie w ramach Dni Społecznych Akcji Katolickiej. Na rozpoczęcie Mszę św. w kościele św. Michała Archanioła odprawił biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. W homilii, mówiąc o obecności świeckich katolików w życiu społecznym, stwierdził: „Możemy być bardzo ofensywni".
Tematyka tegorocznych obrad Akcji Katolickiej była poświęcona zagadnieniu świętości, zgodnie z hasłem niedawnego Dnia Papieskiego.
We wstępie do homilii biskup pelpliński stwierdził, że „Kościół we współczesnym świecie szuka dróg dojścia do człowieka, dróg, którymi Pan trafi do nas i zastanie nas przygotowanych, obfitujących w dobre uczynki”.
Nawiązując do obecności na Mszy św. członków Akcji Katolickiej, bp Szlaga przypomniał o aktywności wiernych świeckich w życiu społecznym. Przypomniał, że także dla tej obecności chrześcijan, Bóg obdarza ich charyzmatami. Z nauczania św. Pawła wynika, że chrześcijańskie działanie ma dokonywać się w miłości: „Miłość jest sprawdzianem chrześcijaństwa” i dodał, że „ta miłość buduje”. W tym kontekście kaznodzieja wskazał, że ludzie oddani służbie, dają siebie innym: „rodzice dają dużo życia z siebie, wielcy społecznicy dzielą się swoim życiem, nauczyciele dzielą się swoim życiem, umiejętnościami”.
Hierarcha przypomniał, że Dni Społeczne Akcji Katolickiej odbywają się pod tym samym hasłem, co Dzień Papieski, czyli „Odwaga świętości”. To jest wołanie o dobre życie dla chrześcijan.
Biskup pelpliński przypomniał zasady katolickiej nauki społecznej o obecności świeckich chrześcijan w świecie. Akcji Katolickiej życzył, aby pomagała „ludziom żyć i trwać, wynajdywać nowe zadania”. Odniósł się do potrzeby zainteresowania członków Akcji Katolickiej zbliżającymi się wyborami samorządowymi.
Przypomniał, że Kościół nie prowadzi akcji propagandowej w kościele, ale „Akcja Katolicka ma prawo mieć swoich ludzi, ażeby pokazali działalność społeczną”, dodał, że „nie musimy się chować za innych, bo mamy Boże posłanie, coś bardzo dobrego, wartościowego”. „Możemy być bardzo ofensywni w naszej obecności” – dodał. Hierarcha wskazał, że jeżeli komuś dano umiejętność prowadzenia innych, kierowania życiem społecznym, politycznym, powinien jako chrześcijanin to czynić.
Odnosząc się do wielu współczesnych wypowiedzi, które „szkodzą Kościołowi jako wspólnocie, są napastliwe, niesprawiedliwe, jednostronne, podszyte subiektywizmem, a najgorsze, że wypływają z nienawiści”, bp Szlaga stwierdził, że do członków Akcji Katolickiej należy zabierać głos w takich sprawach, powinna o tym mówić nie tylko hierarcha Kościoła. – Powinni to czynić nie tylko w domach, ale także w zakładach pracy i wszędzie, gdzie żyją. Bronić Kościoła – apelował biskup.
Kaznodzieja zachęcał, żeby te problemy czynić przedmiotem modlitwy, aby żyć „wsparciem Bożą łaską”.
Po Mszy św. odbyło się w Skarszewach sympozjum. Dwa główne wykłady o świętości wygłosili: ks. prał Janusz Kropiewnicki i ks. kan. Wiesław Mazurowski. Zatrzymali się oni nad analizą świętości w odniesieniu do współczesnych realiów. Ks. Kropiewnicki podkreślał, że chrześcijaninem staje się ktoś przez spotkanie i zachwyt Osobą Chrystusa, a z tego wynika zachowywanie zasad moralnych. Owoce zaś działania chrześcijan w świecie uzależnia od przylgnięcia do Chrystusa i kroczenia drogami świętości. Ks. Mazurowski nakreślił istotę męczeństwa za Chrystusa i prezentował kandydatów z diecezji pelplińskiej do chwały ołtarzy w trwającym obecnie w Polsce drugim procesie beatyfikacyjnym męczenników II wojny światowej. Posłużył się ich przykładami, aby wyciągnąć wniosek, że chrześcijanin nigdy się nie załamuje, gdy jest wierny Bogu.
O pilnej potrzebie aktywnej obecności w życiu społecznym i przenikania go przez Akcję Katolicką postawami miłości mówił diecezjalny asystent kościelny Akcji Katolickiej ks. kan. Andrzej Szopiński oraz prezes Stowarzyszenia Danuta Mikołajczyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.