Poznań: wystawa o burzeniu cerkwi prawosławnych w ramach Dni Kultury Prawosławnej
21 października 2010 | 09:23 | msz Ⓒ Ⓟ
W ramach V Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej w Pałacu Działyńskich otwarto wystawę fotograficzną pt. „1938. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu”. Wystawa ma charakter historyczno-edukacyjny. Na kilkunastu plakatach zaprezentowano czarno-białe zdjęcia ukazujące zachowane jeszcze cerkwie na wschodnich terenach Polski oraz fragmenty dokumentów dotyczących akcji niszczenia cerkwi i relacje świadków.
– Celem wystawy jest przypomnienie o wydarzeniach z końca lat 30. XX w., które były wymazywane z polskiej pamięci historycznej, a miały duże znaczenie na ukształtowanie się wzajemnych stosunków ludności polskiej i ukraińskiej – mówił we wstępie do wernisażu Grzegorz Kuprianowicz, autor wystawy. Działania władz polskich nasiliły się zwłaszcza latem 1938 r., kiedy to w ciągu blisko 60 dni Autokefaliczny Kościół Prawosławny w Polsce stracił 127 świątyń, które zostały całkowicie zburzone. Dewastacja zakończyła się dwa tygodnie przed wybuchem II wojny światowej w 1939 r.
Grzegorz Kuprianowicz przedstawił historię oraz tradycję Kościoła prawosławnego na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu, działania polskiego państwa związane z akcją polonizacyjno-rewindykacyjną ludności wyznania prawosławnego na tych terenach oraz próby sprzeciwu wobec niszczenia cerkwi ze strony przedstawicieli Kościoła prawosławnego i polskiej elity politycznej.
– Wydarzenia z lat 1938-1939 mocno zaciążyły na stosunkach polsko-ukraińskich, przyczyniły się do zmian kulturowych tego regionu oraz zapoczątkowały dramat żyjącej na tych terenach ludności – stwierdził Kuprianowicz.
Wystawę udostępniła prawosławna diecezja lubelska. Została przygotowana w 2008 r., w 70. rocznicę wydarzeń na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu. W poznańskim Pałacu Działyńskich na Starym Rynku będzie można ją oglądać w dniach 21-30 października. W niedzielę będzie nieczynna. Organizatorem wystawy w Poznaniu jest Fundacja Barak Kultury.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.