Poznaniacy uczcili relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki
19 października 2010 | 21:27 | msz Ⓒ Ⓟ
Intronizacja relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się we wtorek w poznańskim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu podczas koncelebrowanej Eucharystii. Cząstkę kości prawej dłoni przekazali mieszkańcom Poznania mężczyźni ze straży przy grobie ks. Jerzego na warszawskim Żoliborzu.
– Ks. Jerzy przyjął męczeństwo godnie i mężnie, nie prosił o litość ani o darowanie życia – mówił w homilii bp Zdzisław Fortuniak. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał wydarzenia z 19 października 1984 r., kiedy to kapelan „Solidarności” po raz ostatni uczestniczył w nabożeństwie i wygłosił „ostatnie, testamentalne rozważanie różańcowe o wolności od lęku i żądzy odwetu”.
Bp Fortuniak zwrócił uwagę, że miejsce spoczynku ks. Jerzego na warszawskim Żoliborzu wybrała jego matka, Marianna Popiełuszko. – Grób na warszawskim Żoliborzu stał się miejscem pobudzającym do duchowej przemiany, nawróceń i podziękowań – podkreślił ks. biskup.
Bp Fortuniak przypomniał, że ks. Popiełuszko zawsze umiał podejmować heroiczne decyzje, choć był zastraszany, nie zrażał się tym. Był wiernym katolickim kapłanem. W opinii bp. Fortuniaka jego duchowa siła i charyzma wypływały z „autentyzmu kapłańskiej postawy, z żaru i prostoty serca, z przejęcia się losem biednych, chorych i poniżanych, z troski o los wspólnoty, z życia Ewangelią”. Biskup podkreślił też świadectwo wiary, nadziei i miłości Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II, które oddziaływały na kapelana „Solidarności”.
Zdaniem biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej ks. Jerzy „odkrywał przed ludźmi „Solidarności” wrażliwość na to, co ostatecznie drzemie w człowieku”. – Nie można wyłączyć Boga z dziejów człowieka, nie można troszczyć się o człowieka, usuwając lub ograniczając działalność Kościoła w przestrzeni publicznej – przekonywał biskup.
Jego zdaniem chrześcijan nie może tylko potępiać zła, nienawiści, zniewolenia, ale sam musi być „świadkiem, rzecznikiem, obrońcą sprawiedliwości, dobra i miłości”. – Ks. Jerzy pokazał świadectwem swego życia, że autentycznie przeżywana wiara rodzi postawę zatroskania za innych – stwierdził bp Fortuniak.
W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, miejskich, poczty sztandarowe komitetów „Solidarności” zakładów pracy z Poznania oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy Wielkopolski.
Po Eucharystii złożono kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, który stoi nieopodal poznańskiej świątyni.
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki otrzymało też poznańskie środowisko ludzi pracy.
W poznańskim kościele pw. Matki Bożej Bolesnej 19. dnia każdego miesiąca, od 26 lat, odprawiane są Msze św. za Ojczyznę. Przy świątyni od 2005 roku stoi pomnik poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.