Prezydent Komorowski: mam nadzieję na mądry kompromis w sprawie in vitro
17 października 2010 | 23:56 | rl (KAI)/ms Ⓒ Ⓟ
Mam nadzieję, że prace nad ustawą bioetyczną doprowadzą do mądrego i odpowiedzialnego kompromisu – powiedział prezydent RP Bronisław Komorowski. Podczas spotkania z dziennikarzami na pokładzie samolotu powracającego z Rzymu do Warszawy prezydent wyraził nadzieję, że taki kompromis zostanie doceniony przez Kościół. Zapowiedział także rozpoczęcie działań na rzecz pojednania polsko-rosyjskiego, do czego okazją może być zaplanowana na 6 grudnia wizyta prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa.
Podsumowując na pokładzie samolotu wizytę w Republice Włoskiej i Watykanie prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, iż była ona „bardzo dobra i potrzebna”. Zwrócił uwagę na jej szczególny wymiar, bowiem w jej trakcie para prezydencka miała okazję modlić się przy grobie Jana Pawła II w dniu 32. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Mówiąc o spotkaniu z Benedyktem XVI Komorowski stwierdził, iż rozmowa dotyczyła „spraw interesujących obydwa państwa – Polskę i Stolicę Apostolską.
Prezydent zwrócił uwagę na możliwość uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu, jakim była kanonizacja Stanisława Kazimierczyka. Jak stwierdził „kanonizacja naszego rodaka to zawsze duża satysfakcja. Oprócz względów natury religijnej to również ważny moment, służący rozsławianiu Polski” – dodał Bronisław Komorowski.
Prezydent potwierdził, iż podczas spotkania z Ojcem Świętym Pierwsza Dama poprosiła Benedykta XVI o specjalne błogosławieństwo dla dzieci pary prezydenckiej oraz mającej się urodzić w listopadzie wnuczki. „Nie zawsze daje się ukryć, i nie zawsze trzeba tego próbować, że oprócz świata politycznego są także inne zaangażowania natury rodzinnej, co zapewne dla Watykanu również nie jest obojętne. Dla papieża, jak i każdego duchownego, nie jest obojętne czy politycy własnym życiem potwierdzają system wartości, na który się powołują” – powiedział dziennikarzom Komorowski.
Pytany o poruszaną w trakcie rozmowy z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone kwestię ustawodawstwa regulującego zagadnienia bioetyczne prezydent podkreślił, że obecnie może jedynie zachęcać posłów do szukania rozwiązań, które będą szanować także wrażliwość ogromnej ilości młodych małżeństw, które często w dramatyczny sposób szukają jakiejkolwiek szansy na posiadanie dzieci. „Rzeczywiście podczas spotkania z kard. Bertone była rozmowa na ten temat. W czasie jej trwania powołałem się na kompromis w sprawie aborcji. Taki kompromis mogą i powinni zawierać politycy a nie Kościół. Kościół nie zawiera kompromisów w takich sprawach, ale może się do nich odnosić” – powiedział Komorowski. Prezydent dodał, że „ma nadzieję, że prace nad ustawą bioetyczną, mimo że są nie mniej trudne, niż ustawa antyaborcyjna, doprowadzą do mądrego i odpowiedzialnego kompromisu”. Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że taki kompromis zostanie doceniony przez Kościół. „Mam nadzieję, że droga do tego wiedzie przez poszanowanie wrażliwości środowisk katolickich w Polsce” – stwierdził.
Jak zauważył prezydent, metoda in vitro nie musi być stosowana przez osoby, które widzą w niej ryzyko z punktu widzenia własnego sumienia. „Nie można niczego nakazać. Można natomiast stworzyć możliwość – lepszą lub gorszą – korzystania z tej metody. Należy jednak zachować wrażliwość dla spraw tak ważnych i delikatnych, jak stosunek do życia nienarodzonego, a w tym wypadku do ilości embrionów i losu zarodków” – powiedział Bronisław Komorowski. Przyznał, że to trudne zadanie, które stoi przed polskim parlamentem, ale zadanie wykonalne.
Odnosząc się do „ogólnej atmosfery politycznej w Polsce” prezydent stwierdził, że powoli zbliżamy się do momentu, gdy pewne rany związane z katastrofą smoleńską będą się zabliźniały. Jak dodał, takim sygnałem nadziei była pielgrzymka rodzin ofiar, pod patronatem jego żony Anny do Smoleńska. „Panowała tam atmosfera przepełniona żalem ale przede wszystkim miłością i dobrymi myślami. W moim przekonaniu pod Pałacem Prezydenckim (w trakcie manifestacji 10 października – przyp. red.) tak nie było. To kwestia nie tylko oceny tego, co kto chce osiągnąć, ale również tego, w jaką stronę sytuacja w Polsce zmierza. W moim przekonaniu będzie zmierzała w stronę klimatu, który towarzyszył pielgrzymce rodzin ofiar katastrofy do Smoleńska” – powiedział prezydent.
Bronisław Komorowski zapytany kiedy krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego, który obecnie znajduje się w kaplicy prezydenckiej, trafi do kościoła akademickiego pw. św. Anny w Warszawie powiedział, że „w odpowiednim momencie”. Zapewnił, że nastąpi to w ścisłym uzgodnieniu z władzami kościelnymi, tak aby w pełni zostało wykonane porozumienie, które zostało podpisane w lipcu br. z przedstawicielami Kościoła, którego realizacja została uniemożliwiona przez agresywne zachowanie niektórych osób.
Prezydent poinformował, że 6 grudnia odbędzie się wizyta w Polsce rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. W tym kontekście Bronisław Komorowski podkreślił, że rozpoczyna się „trudny marsz” w procesie pojednania z Rosją. „Będzie to trudna praca, prawdopodobnie rozłożona na wiele etapów. Tyle, że trzeba to zacząć, podjąć próbę, nie wolno zmarnować szczególnego nastroju, który powstał w relacjach polsko-rosyjskich, zarówno w wyniku obecności premierów Rosji i Polski nad grobami polskich żołnierzy w Katyniu, jak i w momencie dramatu smoleńskiego” – mówił Bronisław Komorowski.
Jak przyznał prezydent kwestię pojednania polsko-rosyjskiego podejmował również w rozmowach ze stroną kościelną. „Według mnie zarówno Watykan jak i Kościół w Polsce jest bardzo zainteresowany postępem procesu budowy współpracy dla jednych z Kościołem prawosławnym a innych z Rosją” – powiedział Komorowski. Jego zdaniem procesy te mogą następować równolegle. „Chodzi o proces politycznego zbliżenia i pojednania oraz podobnych kroków na gruncie Kościołów – tak było z pojednaniem polsko-niemieckim” – przypomniał prezydent RP.
Podczas trzydniowej roboczej wizyty w Republice Włoskiej i Watykanie prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem Giorgio Napolitano, wziął udział we Mszy św. przy grobie Jana Pawła II, rozmawiał z Benedyktem XVI, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, modlił się na cmentarzu wojskowym na Monte Casino, odwiedził leżące nieopodal opactwo benedyktyńskie a na zakończenie wziął udział w Mszy św. sprawowanej przez Ojca Świętego na Placu św. Piotra podczas której kanonizowany został Stanisław Kazimierczyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.