Abp Gądecki: modlitwa jest światłem życia duchowego
17 października 2010 | 15:38 | msz Ⓒ Ⓟ
„Modlitwa jest światłem i tlenem życia duchowego” – podkreślił abp Stanisław Gądecki 16 października podczas Eucharystii w poznańskim kościele pw. Bożego Ciała. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski odprawił w jednym z najstarszych polskich sanktuariów eucharystycznych Mszę św. z okazji otwarcia i poświęcenia odnowionej kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej.
Metropolita poznański zwrócił uwagę, że „człowiek dojrzewa i rozwija się, kiedy przez modlitwę pobiera Boże światło”. – Kiedy się nie modlimy, zwycięża lenistwo, grzech, kiedy natomiast się modlimy odnosimy pełne zwycięstwo we wszystkim – podkreślił abp Gądecki.
Arcybiskup poznański przekonywał też, że modlitwa chrześcijanina powinna być nieustanna. – Modlitwa nieustanna to modlitwa wewnętrzna, która jest pragnieniem Boga i Jego obecności – przekonywał ks. arcybiskup.
Zdaniem metropolity poznańskiego Matka Boża Szkaplerzna jest wzorem modlitwy i stanowi dla nas zachętę do jej praktykowania. Szkaplerz przywołuje nieustanną opiekę Maryi w całym życiu, a zwłaszcza w chwili śmierci. Wiceprzewodniczący KEP zauważył, że nie można traktować szkaplerza jako talizmanu, który uchroni nas przed wszelkim złem. Szkaplerz nie ma tylko odwoływać do modlitwy, ale powinien stanowić rodzaj habitu.
– Nie chodzi o sam fakt noszenia szkaplerza, ale o upodobanie się do Matki Zbawiciela. Szkaplerz to znak przymierza i komunii z Maryją Panną – podkreślił ks. arcybiskup.
Metropolita poznański modlił się za tych, którzy będą nawiedzać nowo poświęconą kaplicę Matki Bożej Szkaplerznej, „by umacniali w świecie obecność Maryi, nauczyli się słuchać i wypełniać słowo Boże, a także, by byli przedłużeniem miłości, jaką Jezus obdarzył swoją Matkę”.
Barokowa kaplica Matki Bożej Szkaplerznej w kościele pw. Bożego Ciała powstała w 1726 r.
Prace renowacyjne trwały w niej od 2005 r.
Historia poznańskiego sanktuarium Bożego Ciała sięga XIV wieku. W 2010 roku mija sześćset lat od dziękczynnej pielgrzymki do sanktuarium w Poznaniu króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.