Kołobrzeg: 3. rocznica śmierci kard. nom. Ignacego Jeża
17 października 2010 | 14:04 | kap Ⓒ Ⓟ
W trzecią rocznicę śmierci pierwszego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, kardynała nominata Ignacego Jeża, wierni i kapłani diecezji modlili się 16 października w jego intencji w Koszalinie i w Kołobrzegu.
Uroczystości rocznicowe zgromadziły wielu wiernych, dla których życie i działalność duszpasterska kardynała nominata Ignacego Jeża były bardzo bliskie. W sobotę Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów i prezbiterów w kołobrzeskiej konkatedrze przewodniczył biskup pomocniczy Paweł Cieślik, który w ciepłych słowach wspominał pierwszego pasterza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Hierarcha dziękował Bożej Opatrzności za lata pracy bp Jeża w diecezji i wysiłek włożony w jej budowanie. „Wszedł do historii XX wieku jako niezwykły jej świadek, budowniczy mostów, człowiek pojednania. Odznaczał się niesłychana dynamiką, zaangażowany w przebudowę świata, czerpiący siłę z jedności z Chrystusem. Całe jego życie było wezwaniem, by pozostawać czynnym katolikiem, by angażować się na całego. Nie godził się na trwanie w bezczynności” – przypominał w homilii bp Cieślik.
Msza św. zakończyła się wspólna modlitwą biskupów i kapłanów przy trumnie kard. Jeża w krypcie kołobrzeskiej bazyliki.
Pamięć kard. Jeża wspominali również diecezjanie, którzy uczestniczyli we Mszy św. i modlili się w krypcie, w której został pochowany kardynał. Wśród nich była młodzież ze szkoły podstawowej w Brzeżnie, która nosi imię kardynała oraz mieszkańcy Kalisza Pomorskiego, którzy w kolejne rocznice przyjeżdżają, by modlić się o tytuł Sługi Bożego dla kard. Jeża.
Bp Ignacy Jeż urodził się w 1914 r. w Radomyślu Wielkim. Po studiach na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Stanisława Adamskiego w 1937 r. w Katowicach.
W 1942 r. został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Od września 1945 do maja 1946 r. był kapelanem obozu w Göppingen k. Stuttgartu.
Po wyzwoleniu był katechetą w katowickim gimnazjum, dyrektorem i rektorem niższego seminarium duchownego, a następnie rektorem kursu wstępnego Wyższego Seminarium Duchownego diecezji katowickiej.
W 1960 r. został biskupem pomocniczym w Gorzowie Wielkopolskim, a dwanaście lat później biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. W 1962 r. uczestniczył w Soborze Watykańskim II. Był jednym z sygnatariuszy listu biskupów polskich do biskupów niemieckich „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, także później, przez całą swoją posługę biskupią, przyczyniał się do budowania pojednania między dwoma narodami.
Jako biskup koszalińsko-kołobrzeski brał udział w organizowaniu wizyty Jana Pawła II w czerwcu 1991 r. W latach 1973-1994 był członkiem, a potem przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Był również protektorem Ruchu Szensztackiego w Polsce i przewodniczącym Komitetu Polskich księży byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych.
Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i odznaczeń, wśród których jest Krzyż Wielki Odrodzenia Polski, Wielki Krzyż Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, oraz Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczyły go również dzieci, przyznając Order Uśmiechu.
Bp Ignacy Jeż zmarł 16 października 2007 r. w klinice Gemelli w Rzymie, w przededniu ogłoszenia decyzji papieża Benedykta XVI o wyniesieniu emerytowanego pasterza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do godności kardynalskiej.
Zgodnie ze swoją wolą, zmarły biskup został pochowany w krypcie bazyliki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu.
Żywym pomnikiem, który ma upamiętniać jego postać jest Diecezjalna Fundacja im. Ks. Kardynała Ignacego Jeża. Fundacja powołana przed dwoma laty przez biskupa diecezjalnego Edwarda Dajaczka powstała przede wszystkim z myślą o ludziach młodych.
Jednym z głównych celów fundacji jest umożliwienie edukacji zdolnej młodzieży pochodzącej z biednych rodzin, zwłaszcza z terenów popegeerowskich. W tym roku z pomocy fundacji skorzysta 22 uczniów i studentów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.