Kraków: konferencja „Autentyczność a życie publiczne”
15 października 2010 | 20:02 | led Ⓒ Ⓟ
Czym jest autentyczność, dlaczego jest poszukiwana we współczesnym świecie i czy dzisiaj opłaca się być autentycznym? – na te pytanie będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji naukowej z cyklu: „Etyka i życie publiczne”, którą w dniach 19-20 października organizuje Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
„Uczestnicy będą debatować o tym czym jest autentyczność, na czym polega jej fenomen oraz dlaczego jest współcześnie tak poszukiwana” – informuje dr Joanna Mysona Byrska z Katedry Etyki krakowskiego uniwersytetu. „Autentyczność badana będzie z punktu widzenia etyki i moralności, w odniesieniu do norm i zasad, które ją określają” – mówi Byrska.
Zdaniem organizatorów problematyka autentyczności wiąże się również z codzienną komunikacją, pojawia się pytanie o autentyczność dyskursu oraz czy komunikowanie z innymi jednostkami wymusza zakładanie tzw. „masek”. Głównym celem konferencji jest dyskusja nad fenomenem autentyczności i jego przejawami, oraz odpowiedź na pytanie, co znaczy być autentycznym we współczesnym świecie oraz czy dziś opłaca się być autentycznym?
Konferencja rozpocznie się o godz. 10.15 od panelu na temat autentyczności w życiu publicznym, który poprowadzi ks. dr hab. Michał Drożdż z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Głos w tej sprawie zabierze m.in. ks. dr hab. Zbigniew Waleszczuk z Uniwersytetu Bayreuth w Niemczech, który będzie mówił na temat bycia autentycznym we współczesnym świecie w świetle nauczania kard. J. H. Newmana. Uczestnicy poruszą także problem autentyczności w etyce, a dyskusję poprowadzi m.in. ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
W drugim dniu konferencji prelegenci będą debatować na temat autentyczności w słowie, komunikacji interpersonalnej oraz w polityce, a wykłady wygłoszą m.in. dr Irena Trzcieniecka-Schneider z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Sławomir Drelich z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostatnim zagadnieniem, o którym będą dyskutować paneliści będzie autentyczność w życiu publicznym, a porozmawiają m.in. o sporze o autentyczność sacrum w życiu publicznym. W tej debacie udział wezmą: dr Krzysztof Przybyszewski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Jarosław Lęgięć z Uniwersytetu Śląskiego i dr Joanna Mysona Byrska z UPJP2 w Krakowie.
Konferencja odbędzie się w dniach 19-20 października na Uniwersytecie Papieskim przy ul. Kanoniczej 9 w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.