„De Vita Ad Vitam” (Z życia do życia) – niezwykła wystawa papieska
15 października 2010 | 11:32 | rk Ⓒ Ⓟ
Ornat, w którym Jan Paweł II odprawiał Mszę na skoczowskiej Kaplicówce, rękopis papieskiego kazania sprzed 32 lat, hełm strażaka z World Trade Center, kamień z Mount Everest czy rakietę tenisową podarowaną papieżowi przez Borisa Beckera – zobaczyć będzie można na inaugurowanej 16 października w Bielsku-Białej wystawie „De Vita Ad Vitam” (Z życia do życia). Ekspozycja w Galerii Wystaw Czasowych bielskiego Muzeum ma uczcić 15. rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II w diecezji bielsko-żywieckiej, 90. rocznicę urodzin oraz 32. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
Większość eksponatów prezentowanych na wystawie użyczył Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Część pokazywanych przedmiotów udostępnił bp Tadeusz Rakoczy, który objął wystawę swym patronatem.
Grzegorz Madej, pracownik działu promocji Muzeum i współkurator wystawy, podkreśla, że w jedna z trzech sal, w których mieści się wystawa, poświęcona jest w całości wizycie Jana Pawła II na Podbeskidziu w 1995 roku. „Jest tu fotel, w którym siedział Ojciec Święty w kurii. Są oryginalne dokumenty nadania honorowego obywatelstwa papieżowi przez miasta Bielsko-Biała i Żywiec. Jest także dokument nadania imienia Edmunda Wojtyły szpitalowi w Białej” – wylicza Madej.
W innych salach znajdują się z kolei pamiątki osobiste po Janie Pawle II, pisma z jego autografami. Są również prezenty, które papież otrzymywał od przedstawicieli władz, parlamentu, osób prywatnych oraz wiele innych pamiątek, często związanych z martyrologią narodu polskiego. Madej podkreśla, że zgromadzono tu rzeczy naprawdę wyjątkowe. „Dysponujemy kaskiem strażaka polskiego pochodzenia, który brał udział w akcji ratowniczej podczas zamachu na wieżę WTC. Mamy parę włoskich nart, na których jeździł Karol Wojtyła, już jako papież; a także rakietę, którą Borisowi Beckerowi udało się wygrać finałowy pojedynek na Wimbledonie w 1986 roku. To prezent dla papieża od tenisisty” – dodaje Madej.
W specjalnej gablocie umieszczono także rękopis papieskiego kazania na Anioł Pański z 28 października 1978 roku oraz jedno z osobistych piór Jana Pawła II. Wystawę zamyka duży fotogram umieszczony w drzwiach, na którym widać odwróconego plecami Jana Pawła II. „To symboliczne przejście papieża do drugiego życia, życia po śmierci, ale także dalsze funkcjonowania Ojca św. pośród nas, choć w innym wymiarze wieczności” – wyjaśnia Madej.
Fotogramy prezentowane na wystawie są autorstwa osobistego fotografa papieskiego Arturo Mari. Umieszczono tu także trzy zdjęcia Bogdana Ziarki dokumentujące wizytę Ojca Świętego na Podbeskidziu. W trakcie wystawy odbywa się również prezentacja fragmentów filmu "Tryptyk rzymski" autorstwa Marka Luzara. Reżyser jest także autorem wielkoformatowej dekoracji do wystawy.
Limitowany plakat na potrzeby tego wydarzenia wykonał prof. Michał Kliś, natomiast rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia zrealizowała pamiątkową plakietę o unikatowym nakładzie, poświęconą wystawie i 15. rocznicy pobytu papieża w Bielsku-Białej.
W ramach wystawy Muzeum w Bielsku-Białej zaplanowało dwa pokazy filmowe połączone ze spotkaniem z reżyserami tych dzieł. Zaprezentowane zostaną „Brat papieża” Stanisława Janickiego oraz „Tryptyk rzymski” Marka Luzara.
Wystawa będzie czynna od 17 października br. do 30 stycznia 2011 roku.
Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie jest instytucją należącą do watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, utworzonej 16 października 1981 roku przez Ojca Świętego. Celem działalności Ośrodka jest wszechstronna dokumentacja i studia nad pontyfikatem Jana Pawła II oraz rozpowszechnianie jego nauczania. Dział dokumentacji składa się z archiwum, biblioteki i muzeum. W archiwum zebrane są pisma abp. Karola Wojtyły z okresu krakowskiego (1958–1978) oraz dokumenty z czasu pontyfikatu Jana Pawła II (1978–2005), w tym materiały audiowizualne i zdjęcia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.