Abp Nycz: bł. Stanisław Kazimierczyk niesie przesłanie charytatywne
14 października 2010 | 16:11 | im, rl Ⓒ Ⓟ
To był człowiek znany ze swoich kazań, ale też przede wszystkim jako wielki jałmużnik – powiedział abp Nycz podczas spotkania z dziennikarzami 14 października w Warszawie charakteryzując postać bł. Stanisława Kazimierczyka, który za trzy dni zostanie kanonizowany w Rzymie. Metropolita warszawski będzie brał udział w uroczystościach kanonizacyjnych.
Arcybiskup przypomniał, że Kazimierczyk nie uciekł swego czasu przed zarazą z Krakowa, pozostał w mieście, by pomagać chorym i potrzebującym. Ludzie pamiętali o tym i po śmierci bł. Stanisława natychmiast rozpoczął się jego kult, do jego grobu przyjeżdżali pielgrzymi. Zdarzył się też cud – właściciel Suchej Beskidzkiej stracił wzrok, po czym go odzyskał po odwiedzeniu grobu beatyfikowanego i modlitwie przy nim.
Bł. Stanisław Kazimierczyk urodził się 27 września 1433 roku w Kazimierzu, wówczas osobnym mieście pod Krakowem. Ukończył studia teologiczne na Akademii Krakowskiej. W 1456 roku wstąpił do klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich przy kościele Bożego Ciała w Krakowie. Był spowiednikiem, zasłynął jako znakomity kaznodzieja, opiekun ubogich, troszczący się o chorych i cierpiących. Zmarł w 1489 roku i już wtedy w powszechnej opinii uchodził za świętego. Jego grób w prezbiterium był odwiedzany przez ludzi, którzy za jego pośrednictwem otrzymywali nadzwyczajne łaski. W pierwszej połowie XVII wieku kanonicy zdecydowali się przenieść jego doczesne szczątki do mauzoleum. W 1993 roku Jan Paweł II zaliczył Stanisława Kazimierczyka do grona błogosławionych.
Z domu rodzinnego bł. Stanisław Kazimierczyk wyniósł głównie kult Eucharystii, zachęcał także do adoracji Najświętszego Sakramentu. Zmarł 3 maja 1489 r. w wieku 56 lat. W pierwszym roku po śmierci bł. Stanisława spisano 176 uzdrowień i nawróceń za jego wstawiennictwem.
Kanonizacja będzie miała miejsce 17 października w Rzymie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.