Szkoła w Piasecznie otrzymała imię bł. ks. J. Popiełuszki
13 października 2010 | 18:17 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Szkoła Podstawowa w Piasecznie koło Gniewu diecezja pelplińska otrzymała 13 października patronat bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystą Mszę św. w kościele parafialnym odprawił biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. W homilii ks. Popiełuszkę nazwał „pogodnym sługą Ewangelii”.
Kościół parafialny jest równocześnie sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności. Czczona jest w od XIV w. nim Figura Matki Chrystusa z Dzieciątkiem na ręku.
Witając zebranych proboszcz parafii ks. Andrzej Ossowski poinformował o otrzymanych przez parafię relikwiach bł. Ks. Popiełuszki, które znajdowały się podczas Mszy św. obok ołtarza. Wyraził nadzieję, że patronat męczennika w szkole w Piasecznie oraz relikwie pomogą budować życie środowiska lokalnego „zgodnie z Ewangelią”.
Homilię bp Szlaga zauważył, że nadanie imienia to znajdowanie przewodnika dla życia wspólnoty. Wybór ks. Jerzego to wybór przewodnika, który wychował się i żył w naszych czasach, to współczesny święty. Będzie on znakiem jednoczącym szkołę.
Przypominając biografię i męczeństwo ks. Jerzego, hierarcha podkreślił, że chociaż głosił Ewangelię jak wszyscy duchowni, to „na nim skupiła się cała złość tamtego systemu”. A on służył charyzmatem, który był dany dla Kościoła. Chciał być z ludźmi i był przewodnikiem dla wiernych, szczególnie dla robotników, w latach przygotowywania przełomów społecznych w Polsce. Bp Szlaga podkreślił dobre przygotowanie rodzinne, duchowe, teologiczne i duszpasterskie bł. ks. Popiełuszki do jego zadań.
Wskazując na wyzwania jakie stają przed szkołą w związku z nadaniem jej imienia, biskup pelpliński wskazywał na potrzebę „podpatrywania konsekwencji z jaką służył Chrystusowi i człowiekowi” patron szkoły. Podkreślił determinację ks. Jerzego w posłudze kapłańskiej.
Bp Szlaga przypomniał, że ks. Popiełuszko „nie głosił żadnych prawd politycznych, tylko Ewangelię” i dodał: „to dziwne, że tak ją znienawidzono, a ks. Jerzy za nią umarł, poniósł śmierć męczeńską”. Do cech określających patrona szkoły w Piasecznie, zaliczył hierarcha pogodne usposobienie mimo „tylu trudności, które musiał przeżyć w swoim życiu, mimo wielu trudnych doświadczeń”. Nazwał go „pogodnym sługą Ewangelii” mimo cierpienia. Na tym tle zachęcał kaznodzieja, abyśmy wtedy, gdy „dotykają nas nieszczęścia, niepowodzenia, cierpienia, choroby, nie tracili ducha”. W tym hierarcha dopatrywał się współpszyczyny drogi ks. Jerzego znaczonej „wiernością, sumiennością, pełnym oddaniem się Panu Bogu i zawsze człowiekowi”. „To był jego priorytet – Bóg i człowiek”, dodał kaznodzieja.
Kaznodzieja rysując kolejne cechy ks. Popiełuszki, które są godne naśladowania uwypuklił to, że „był znakomicie wpisany w rodzinę, swoją rodzinę, swój region” i to wspominają w rodzinnych stronach ks. Popiełuszki do dzisiaj. Podobnie, wskazał bp Szlaga, na działanie ks. Popiełuszki, które było „solidarne z duchem Narodu i które było konsekwentnie podejmowane” wespół z wiernością Bogu.
Na zakończenie homilii biskup pelpliński życzył szkole w Piasecznie, aby była „mocna przykładem patrona, aby żyła jego imieniem i niech to będzie sprawdzian waszej bogobojności i waszej wierności”. Wskazywał również, że imię szkoły nie powinno zaprzeczać „waszej drodze, waszemu postępowi w nauce, w wychowaniu, w wiedzy i w patriotyzmie”. Bp Szlaga dodał: „Ks. Popiełuszko nie mnożył zła, lecz zło dobrem zwyciężał” i przypomniał, że bł. Ks. Jerzy zaczerpnął tę myśl z nauczania św. Pawła.
Mszę św. poprzedziła uroczystość w miejscowym Muzeum Ruchu Ludowego. Burmistrz gminy Gniew Bogdan Badziąg przekazał oficjalnie treść uchwały Rady Gminy o nadaniu imienia szkole. Przewodniczący Rady Miasta Gniewu Janusz Karzyński zauważył, że decyzja szkoły o wyborze ks. Popiełuszki na patrona jest odważna, gdyż „czasy nie są łatwe, bo dzisiaj drwi się i poniża ludzi wierzących i ludzi z zasadami”. Wicekurator pomorski Elżbieta Wasilenko gratulowała „mądrego wyboru patrona i pięknego daru, który staje się fundamentem wychowawczym szkoły”.
Wśród przemawiających był ks. prał. Dr Antoni Dunajski z Tczewa, który przebywał razem w wojsku z ks. Popiełuszko w Bartoszycach.
Szkoła w Piasecznie jest pierwszą w diecezji pelplińskiej, która otrzymała imię bł. Ks. Jerzego Popiełuszki po jego beatyfikacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.