Bełchatów podziękuje za beatyfikację ks. Popiełuszki
13 października 2010 | 14:34 | łg Ⓒ Ⓟ
Uroczyste wprowadzenie relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, wystawa i prelekcje w szkołach – w ten sposób archidiecezja łódzka dziękować będzie za beatyfikację legendarnego kapelana ludzi pracy. Spotkanie odbędzie się 19 października w parafii NMP Nieustającej Pomocy w Bełchatowie.
Bełchatowska parafia jest jednym z 60 miejsc, do których trafiły relikwie ks. Jerzego. "Kiedyś przy porannej kawie przeglądałem informacje znajdujące się w internecie. Przeczytałem, że odbyła się ekshumacja ks. Popiełuszki w celu pobrania relikwii. Od razu podjąłem starania o to, żeby takie relikwie zdobyć" – opowiada ks. Antoni Pietras, proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy. "Dzięki zaangażowaniu kurii otrzymaliśmy relikwie pierwszego stopnia – fragment kości z prawej dłoni" – opisuje ks. Pietras.
Relikwie nie trafiły jednak do parafii przypadkiem. "Bełchatów od wielu lat jest prężnym ośrodkiem – dwa największe zakłady pracy – kopalnia i elektrownia zatrudniają po kilka tysięcy ludzi. A oni czują się duchowo związani z księdzem Popiełuszko" – wyjaśnia proboszcz. Przy tymczasowej kaplicy parafialnej stoi już pomnik ufundowany w 20. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, a w ołtarzu głównym, obok obrazu Matki Bożej, znajduje się wizerunek kapelana Solidarności.
Mieszkańcy Bełchatowa od lat regularnie modlili się w intencji beatyfikacji ks. Popiełuszki. Jak podkreśla ks. Pietras, ludzie pracy aktywnie włączyli się też w przygotowanie samej uroczystości. "Ufundowali relikwiarz, pamiątkową chorągiew i przeszklony pojemnik na relikwie. Na mój apel odpowiedzieli związkowcy nie tylko z "Solidarności", ale także z innych związków zawodowych. Ks. Popiełuszko był przecież kapelanem ludzi pracy" – opowiada proboszcz.
W związku z uroczystością bełchatowscy radni podjęli decyzję o zmianie nazwy ulicy, przy której stoi pomnik ks. Popiełuszki. Do tej pory nosiła nazwę Pustej. "Widziałem, że już pojawiły się nowe tabliczki. Zmiana nazwy nie przysporzy mieszkańcom zbyt wielu kłopotów – nie działa przy tej ulicy żadna firma, a mieszka jedynie 10 rodzin. Z każdą z nich rozmawiałem. Jeśli zaś pojawią się jakieś koszta związane z wymianą np. dokumentów, parafia udzieli pomocy finansowej" – deklaruje ks. Pietras.
W Bełchatowie była już wcześniej ulica ks. Popiełuszki. "Ale nikt przy niej nie mieszkał i mieszkać nie będzie. Dlatego cieszę się, że radni podjęli taką decyzję" – podkreśla proboszcz. Dotychczasowa ulica ks. Popiełuszki przyjmie imię Stanisława Staszica.
Archidiecezjalne dziękczynienie za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się 19 października w parafii NMP Nieustającej Pomocy w Bełchatowie. Najpierw relikwie ks. Jerzego zostaną uroczyście wprowadzone do kościoła (o godz. 17.00), a później abp Władysław Ziółek odprawi Mszę św. (godz. 17.30). Tego samego dnia, o godz. 19.30 Muzeum Regionalne otworzy wystawę poświęconą ks. Popiełuszce.
Następnego dnia, 20 października, nastąpi rozstrzygnięcie konkursu dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W trzech szkołach z tej okazji odbędą się występy, prezentacje multimedialne, a ks. Waldemar Gliński wygłosi wykład na temat życia ks. Popiełuszki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.