Wystawa poświęcona św. abp. Bilczewskiemu z okazji 150. rocznicy urodzin
13 października 2010 | 14:11 | rk Ⓒ Ⓟ
Biskupia stuła i rękawiczki z ingresu do katedry lwowskiej w 1901 roku, modlitewnik z osobistą dedykacją z początku XX wieku oraz archiwalne fotografie składają się na otwartą 13 października w bielskiej Książnicy Beskidzkiej wystawę poświęconą św. abp. Józefowi Bilczewskiemu. W tym roku mija 150. rocznica urodzin najsłynniejszego mieszkańca podbielskich Wilamowic, a za kilka dni przypada 5. rocznica jego kanonizacji.
Inicjator ekspozycji, senator Rafał Muchacki, prezes bielskiego stowarzyszenia „Evangelium Vitae”, był także pomysłodawcą specjalnej uchwały przyjętej przez senat RP 29 kwietnia tego roku. Dokument podkreśla zasługi byłego metropolity Lwowa dla odrodzenia Polski.
„To był bardzo znamienity społecznik. Człowiek, któremu Polska bardzo dużo zawdzięcza. W 1910 roku, kiedy naszego kraju nie było na mapie, u papieża Piusa X wyjednał dodatkowe zawołanie w Litanii Loretańskiej do Królowej Korony Polskiej. Papież pozwolił na obchody święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski” – podkreśla senator.
Senator przypomina też, że dzięki interwencji arcybiskupa, nie doszło do koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej koronami carskimi. „To była ważna deklaracja polityczna, podkreślająca polskość kraju, którego wtedy nie było” – dodaje Muchacki.
Zdaniem senatora, abp Bilczewski wykazał się bohaterska postawą w czasie I wojny światowej i podczas najazdu bolszewickiego na Polskę, walcząc także o pojednanie polsko-ukraińskie.
Podczas środowego otwarcia wystawy, która odbywa się w ramach trwającego obecnie w stolicy Podbeskidzia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, obecny był m.in. bp Tadeusz Rakoczy i przedstawiciele rodziny Bilczewskich.
Abp Józef Bilczewski urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach koło Kęt, w obecnej diecezji bielsko-żywieckiej, dawnej krakowskiej. Zamiast medycyny wybrał krakowskie seminarium duchowne i czteroletnie studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. 6 lipca 1884 r. został wyświęcony na kapłana w Krakowie przez kard. Albina Dunajewskiego. Studiował w Wiedniu, Rzymie oraz Paryżu. W 1891 r. został profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, piastując przez pewien okres funkcję dziekana fakultetu teologicznego, a także rektora Uniwersytetu. 17 grudnia 1900 r. papież Leon XIII mianował go arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego.
Kanonizacji abp. Józefa Bilczewskiego dokonał 23 października 2005 r. w Rzymie papież Benedykt XVI. Datę kanonizacji wyznaczył jeszcze Jan Paweł II, podobnie jak przyszły metropolita lwowski – wychowanek wadowickiego gimnazjum.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.