Poznań: rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Polonijna
12 października 2010 | 10:15 | bt Ⓒ Ⓟ
Mszą św. pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Polskiej Emigracji rozpoczęła się w Poznaniu Międzynarodowa Konferencja Polonijna pod hasłem „Duszpasterstwo migrantów – duszpasterstwem rodzin”.
Organizatorami odbywającej się w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej konferencji są: Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego (IDE), Ruch Apostolatu Emigracyjnego i Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
– Chcemy pochylić się wraz z naukowcami i duszpasterzami emigracyjnymi z Brazylii, Hiszpanii, Italii, Danii oraz Irlandii nad problematyką współczesnej rodziny na emigracji i rozdzielonej przez wyjazdy emigracyjne – wyjaśnia KAI ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor IDE.
Dyrektor Instytutu podkreśla również, że konferencja jest jednocześnie „próbą odpowiedzi na apel Benedykta XVI wypowiedziany w maju 2006 r. w Warszawie”. Ojciec Święty mówił wówczas: „Dzisiaj Kościół polski stoi przed wielkim wyzwaniem, jakim jest duszpasterska troska o wiernych, którzy Polskę opuścili. Plaga bezrobocia zmusza wiele osób do wyjazdu za granicę. Gdy rodziny są przez to rozdzielone, gdy rwą się więzi społeczne, Kościół nie może być obojętny”.
Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego został powołany w 1984 r. w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej, utworzonym przez Sługę Bożego kard. Augusta Hlonda (1881-1948) w celu sprawowania duchowej opieki nad Polakami, którzy opuścili swoją ojczyznę.
W ramach swojej działalności IDE zgromadził i opracował ogromną, wciąż uaktualnianą bazę informacyjną o duszpasterstwie polonijnym na świecie, dostępną na stronie internetowej: www.tchr.org/ide. Znajdziemy tam adresy Polskich Misji Katolickich, parafii oraz polskich duszpasterzy w poszczególnych krajach i miastach na wszystkich kontynentach, a także zlokalizujemy kościoły, w których liturgia sprawowana jest w języku polskim. Na stronie dostępne są również teksty modlitw i obrzędy Mszy św. w 13 językach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.