Odwaga Świętości – X Dzień Papieski
10 października 2010 | 20:13 | rk, awo, aw, led, eb, mp, lk, it, jg, im, jm, mj, tk, ms Ⓒ Ⓟ
Powołanie każdego człowieka do świętości, ukazywane przez Jana Pawła II w jego życiu i nauczaniu, będzie tematem jubileuszowego, X Dnia Papieskiego, obchodzonego 10 października pod hasłem „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”.
Dniu Papieskiemu towarzyszyła tradycyjnie publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane środki przeznaczone będą na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W całym kraju stypendystów jest 2300. W ubiegłym roku analogiczna zbiórka do puszek przyniosła 6, 9 mln zł.
– Moim marzeniem jest, by nie było młodzieży, która z powodów materialnych nie może studiować – powiedział abp Kazimierz Nycz w wywiadzie wyemitowanym przez Telewizję Polską w wieczór poprzedzający X Dzień Papieski. Metropolita warszawski, stojąc pod papieskim krzyżem na stołecznym Placu Piłsudskiego podkreślił, że jest to krzyż wdzięczności, pamięci, modlitwy i tak powinno być w każdym ważnym miejscu, które ma coś istotnego upamiętnić.
„Dobrze, że w tym miejscu stoi krzyż, w najbardziej publicznym centralnym miejscu Warszawy” – zauważył. Dodał, że nie jest to krzyż żadnego sporu, ale wdzięczności, pamięci i modlitwy, i tak powinno być w tym miejscu, i tak powinno być w każdym ważnym miejscu, które ma coś istotnego upamiętnić.
Zdaniem abp Nycza największym sukcesem dotychczasowych Dni Papieskich jest liczba stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która przekroczyła już 2 tys. osób. Przypominając, iż jest to „żywy pomnik Jana Pawła II” hierarcha stwierdził, że to „najważniejszy pomnik, jaki trzeba Ojcu Świętemu budować po jego odejściu. Myślę, że ten pomnik budujemy skutecznie, owocnie, obyśmy go tylko chcieli budować dalej” .
W kazaniu do młodzieży w niedzielę wieczorem abp Nycz przypomniał, że Jan Paweł II usilnie „nawoływał też w czasie swojego pontyfikatu, byśmy się nie bali być świętymi” .
Świętość nie jest zarezerwowana tylko dla wybranych, a jest to droga zbawienia, którą każdy ma przebyć. Każdy ma dążyć do świętości. Dziś dziękujemy za jego wołanie o świętość – mówił abp Nycz i apelował do przedstawicieli świata akademickiego – do studentów i wykładowców – aby dążyli do świętości, do poszukiwania często trudnej i pozornie niewygodnej prawdy i stawiali sobie i innym wymagań.
Po mszy nastąpił „Apel Warszawy z Ojcem Świętym" na placu przed Kościołem św. Anny w Warszawie, prowadzony przez warszawskich stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Co dzisiaj czynimy z dziedzictwem Jana Pawła II?
Ogólnopolskie obchody Dnia Papieskiego rozpoczęła Msza w bazylice św. Krzyża w Warszawie, której przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski. Podkreślił on, że Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, jak i Dzień Papieski wpisały się już w sposób trwały w życie Kościoła i naszego narodu.
„Istotą Dnia Papieskiego stała się niewątpliwie modlitwa, ale również zaduma nad godnością człowieka, nad jego życiem, nad podejmowanymi zadaniami, nad rozwojem talentów, które Pan Bóg dał człowiekowi” – mówił abp Gocłowski.
Z kolei kard. Stanisław Dziwisz postawił Polakom w Dniu Papieskim bardzo zasadnicze pytanie. „Rodzi się dzisiaj pytanie co uczyniliśmy i co czynimy z dziedzictwem tego, którego przez dwadzieścia siedem lat nazywaliśmy Piotrem naszych czasów?” – zapytywał rozpoczynając Mszę św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach.
Metropolita krakowski przypomniał, że wybór Jana Pawła II na papieża niezwykle głęboko zapisał się w świadomości naszego Narodu. „Pontyfikat Jana Pawła II okazał się darem, otwierał nowy rozdział w naszych dziejach i – jak się okazało przyczynił się w znacznym stopniu do zasadniczych zmian społecznych i politycznych w naszej Ojczyźnie” – mówił metropolita krakowski.
Kardynał pytał także dlaczego pojawia się wrogość wobec Kościoła? Dlaczego chce się go pozbawić głosu? Dlaczego chce mu się odmówić prawa do obecności w życiu Narodu? Podkreślił, że Kościół nie chce czuć się obco w naszym kraju, bo na to nie zasłużył. „Nie chcemy przywilejów, chcemy służyć” – powiedział.
Były sekretarz Ojca Świętego przypomniał, że trzeba zawsze powracać do wizji Jana Pawła II odnoszącej się do społeczeństwa prawego, solidarnego, świadomego swoich korzeni i swojej przyszłości. „Nie żyjemy zawieszeni w duchowej i kulturowej próżni, nie zbudujemy przyszłości bez Boga, bez respektowania prawa naturalnego i Bożych przykazań” – mówił.
Na Mszy św. obecny był kard. Antonio Canizares Llovera, prefekt Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który wygłosił homilię. Podkreślił, że dla papieża-Polaka Chrystus był pasją, wielką miłością i całym życiem. „Taki był Jan Paweł II: zakochany w Jezusie Chrystusie” – podkreślił.
Świętych trzeba przywoływać
Biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak – nawiązując do hasła X Dnia Papieskiego „Odwaga świętości” mówił o świętych, którzy są gwarantem dobrego życia i przyszłości Kościoła. „Cudowność tych spraw polega na tym, że ci pojedynczy ludzie wyznaczali całe epoki, okresy w dziejach narodów i społeczeństw. Święci są gwarantem, dlatego trzeba ich dziś przywoływać, wpatrywać się w nich i próbować iść ich drogami” – mówił bp i dodał, że to jest nasze zadanie.
W podobnym duchu mówił bp Jan Tyrawa z Bydgoszczy, który przypomniał, że „każdy ma swoją drogę do świętości. Bycie świętym jest możliwe tu, na ziemi”.
Bp Tyrawa nawiązał do dewizy życiowej Jana Pawła II, czyli słów „Totus Tuus” – „Cały Twój”. Podkreślił, że papieże wciąż ukazują świętość, jednak w przypadku papieża Polaka było to świadectwo wielowymiarowe. – Była to modlitwa oraz umiejętność spotkania z drugim człowiekiem. To było coś, dzięki czemu do Jana Pawła II wszyscy lgnęli. My słowa „Totus Tuus” odnosimy wyłącznie do Maryi. Tymczasem papież był „cały” dla każdego, z kim przebywał – stwierdził.
Kolejny pomnik
W Bielsku-Białej u podnóża Zamku Sułkowskich bp Tadeusz Rakoczy poświęcił obelisk upamiętniająca pobyt Jana Pawła II w stolicy Podbeskidzia w 1995 roku. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele sejmu oraz senatu RP oraz prezydent Bielska- Białej.
Biskup podkreślił, że obelisk to wyraz pamięci bielszczan o człowieku, dla którego Bielsko było zawsze niezwykle bliskie. Obelisk stoi w jednym z najbardziej ruchliwych punktów w mieście. To tu 22 maja 1995 roku Jana Paweł II zatrzymał się i pobłogosławił rzesze witających go mieszkańców ze swego papa mobile. Senator wspomina, że tego dnia miał dyżur w szpitalu, jednak o wizycie tej, jak zapewnia, wie wszystko.
Dzień Papieski na Jasnej Górze upłynął na modlitwie tysięcy pielgrzymów. Przybyły dwie duże zorganizowane grupy wodociągowców i funkcjonariuszy straży więziennej. Także to spotkanie upływało na refleksji związanej z papieżem z Polski. Ks. Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa w Polsce przypomniał słowa Jana Pawła II skierowane do więźniów: „jesteście skazani, ale nie potępieni” i podkreślił, że te słowa są wyznacznikiem pracy wśród osadzonych. „Przed nami jest człowiek, z którym trzeba pracować i którego trzeba przywrócić społeczeństwu i sobie samemu”, zauważył kapelan.
W Częstochowie na obchody X Dnia Papieskiego złożyły się także.: Msza św. celebrowana w Archikatedrze, po której nastąpiło przejście na Plac Daszyńskiego i złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. Z kolei na Błoniach Jasnogórskich odbył się tradycyjny Bieg Papieski.
Misterium Przebaczenia
W Kościele pw. Św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze odtworzono oratorium pt. „Misterium Przebaczenia”. Wystąpili w nim wybitni artyści polskiej sceny m.in. Andrzej i Katarzyna Lampert, a także światowej sławy instrumentaliści – na saksofonie Piotr Baron, na fortepianie zaś – Paweł Kaczmarczyk. Dźwiękami kontrabasu raczył przybyłych Maciej Adamczyk, a kojące cymbały usłyszymy dzięki Helenie Barszczewskiej.
Dzielenie się krwią i szpikiem kostnym
Z okazji Dnia Papieskiego w Leśnej koło Żywca 11 nowych dawców zarejestrowało się w banku szpiku kostnego, a 75 osób oddało 34 litry krwi.
Parafia w Leśnej zasłynęła w całej Polsce z bezprecedensowej inicjatywy rejestracji osób chętnych do oddania szpiku kostnego oraz innych przedsięwzięć charytatywnych. W sumie w leśniańskiej parafii od 2003 roku zarejestrowało się dotąd 411 potencjalnych dawców szpiku. Dotąd wytypowano do przeszczepu 7 osób. Trzy osoby zostały dawcami – uratowały dwoje małych dzieci i 27-letniego mężczyznę.
Marsze dla Życia i Rodziny
W Dniu Papieskim, kilka tysięcy osób wzięło udział w Diecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny w Tarnowie. Dzieci, młodzież, starsi, całe rodziny, księża, klerycy i siostry zakonne przeszli ulicami miasta niosąc transparenty w obronie życia. Organizatorzy chcieli przypomnieć wszystkim, że zdrowa rodzina jest bezcennym skarbem każdego narodu oraz nauczanie Sługi Bożego Jana Pawła II o godności życia ludzkiego.
Uczestnicy marszu wystosowali apel do Parlamentu w sprawie ochrony życia i rodziny, w którym podkreślają, że „życia nie można czynić przedmiotem sporów politycznych, powinno ono być uznane i szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci”.
"Marsz dla życia" w obronie godności życia, małżeństwa i rodziny przeszedł dziś także ulicami Gdańska. Do udziału w nim zachęcał metropolita gdański abp Sławoj Leszek Gódź oraz sportowiec Leszek Blanik, a także rektor Politechniki Gdańskiej prof Henryk Krawczyk.
– Udział w marszu to danie świadectwa – podkreślił abp Głódź. – Przykład świętości jaki dał nam Ojciec Święty obejmuje także poszanowanie życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci – powiedział gdański metropolita. – Dziś ta najwyższa wartość, jaką jest życie ludzkie, jest kwestionowana.
Papieski Kraków
Uczcił X Dzień Papieski Modlitwy w sposób wyjątkowy. Od rana pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 gromadzili się wierni na indywidualnych modlitwach, palili znicze oraz składali kwiaty. W ramach obchodów Dnia Papieskiego odbył się Dzień Otwarty w Kurii Metropolitarnej, przygotowany przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia". Przez głośniki odtwarzane były przemówienia Jana Pawła II, rozdawane kremówki, można było również zobaczyć wystawę o Janie Pawle II. Wolontariusze oraz członkowie Fundacji prowadzili zbiórkę pieniędzy oraz rozdawali specjalne wydanie Rzeczpospolitej pt. „Wspólnie budujemy pomnik Papieża”, dotyczący Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz obchodów tegorocznego Dnia Papieskiego w Polsce.
Na Rynku i na Plantach odbył się papieski happening, a ulicami z transparentami przemaszerował pochód stypendystów i wolontariuszy. W wielu parafiach Archidiecezji Krakowskiej odprawiono specjalne nabożeństwa oraz rozprowadzano "papieskie" kremówki.
W ramach obchodów Dnia Papieskiego 11 października otwarta zostanie wystawa „Brat naszego Boga” przygotowana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, która będzie upamiętnieniem kolejnej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolice Piotrową.
Podczas obchodów Dnia Papieskiego na Podhalu kard. Stanisław Dziwisz poświęcił nowy kościół w Podsarniu koło Jabłonki, któremu w przyszłości będzie patronował Jan Paweł II. Na program obchodów Dnia Papieskiego na Podhalu złożyły się jeszcze Msze św., koncerty, wieczory wspomnień. Wiele osób przyszło również na nowotarskie lotnisko – miejscu spotkania Jana Pawła II z góralami w 1979 r.
***
O godz. 20. rozpoczął się Galowy Koncert Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Odwaga Świętości" na Placu Zamkowym. Przypomniane zostaną słowa Papieża Polaka o świętości, które skierował do rodaków podczas pielgrzymek i audiencji generalnych. W koncercie wezmą udział m.in.: Adam Nowak, Krzysztof Ziemiec, Małgorzata Kożuchowska, Małgorzata Walewska, Lora Szafran, Monika Kuszyńska, Sylwia Wiśniewska, Ewelina Flinta, Krzysztof Kiljański, Tatiana Sopiłka, Hanna Ohrimczuk z zespołu „Drewo”, Ricky Lion, Antar Jackson oraz Ray Wilson, były wokalista Genesis.
Liczne koncerty odbyły się także w innych miastach. Np. w Bydgoszczy koncert galowy na Starym Rynku w Bydgoszczy zorganizowała Fundacja „Wiatrak”. – Chcemy przekazać słowa Jana Pawła II przy pomocy muzyki, która otwiera dusze, umysły i trafia w szczególny sposób do serc młodych ludzi. Pokazujemy, że z najróżnorodniejszych ofert najlepsza jest ta dawana przez Kościół. To świętość, czyli coś bardzo konkretnego i wymiernego. Jeżeli człowiek zaufa Bogu i nie zgodzi się na mdłe, przeciętne, byle jakie, grzeszne życie, to świętość ma zagwarantowaną – powiedział prezes fundacji ks. Krzysztof Buchholz.
Dzień Papieski był dziś uroczyście obchodzony również w parafiach polskich za granicą, m.in. w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji i Hiszpanii. – Jan Paweł II łączy nas Polaków we wspólnej modlitwie, jak kiedyś w czasie pielgrzymek. Włączenie się w przeżywanie Dnia Papieskiego powinno być potrzebą serca każdego Polaka, jak i naszym obowiązkiem – mówi przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ks. prał. Jan Drob.
Dzień Papieski to inicjatywa Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja działająca na rzecz upamiętnienia Pontyfikatu Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października).
Obchody Dnia Papieskiego przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Koncert Dnia Papieskiego jest najważniejszym wydarzeniem artystycznym tego dnia, podczas którego organizowana jest również publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji. Od 2003 r. obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy akcja SMS-owa, która jest dopełnieniem zbiórki publicznej. Przez wysłanie SMS użytkownicy telefonów mogą wspierać fundusz stypendialny Fundacji. Program stypendialny Fundacji polega na przyznawaniu stypendiów szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży szkolnej z zaniedbanych terenów wiejskich i małych miast. Fundacja towarzyszy stypendystom nie tylko w formie pomocy materialnej, ale również przez formację. Organizuje dla stypendystów obozy wakacyjne i językowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.