Jordanów: gość z Watykanu na koronacji obrazu Matki Bożej Trudnego Zawierzenia
09 października 2010 | 22:06 | jg Ⓒ Ⓟ
Obraz Matki Bożej Trudnego Zawierzenia w Jordanowie ukoronowano w sobotę papieskimi koronami. Uroczystościom, które odbyły się na miejskim Rynku, przewodniczył kard. Antonio Cañizares Llovera, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Uroczystej Mszy św. współprzewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który powiedział, że sposób w jaki media opisują działalność Komisji Majątkowej wyrządza Kościołowi "moralną krzywdę".
– Maryja zwycięża nad światem prze wiktorię swojego syna – mówił kard. Llovera. Watykański hierarcha podkreślił, że Maryja demaskuje fałszywych bogów, którzy zniewalają zwłaszcza młodych. – Maryja całkowicie realizowała styl życia, który polegał na miłości wobec drugiego człowieka. Ona jest królową, który świadczy o Bogu w sposób najgłębszy i najpiękniejszy – zauważył kardynał.
Natomiast kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że fakt koronacji obrazu Matki Bożej Trudnego Zawierzenia otwiera nowy rozdział w historii jordanowskiego sanktuarium, miasta i okolicy.
Metropolita krakowski odniósł się także do ataku na Kościół niektórych mediów w związku z działalnością komisją majątkową. – Nasze dobra służyły zawsze najbiedniejszym, najbardziej potrzebującym, samotnym, chorym. Chcemy, aby nadal tak było, kiedy je odzyskamy, a jest to jedynie około 10 procent – mówił kard. Dziwisz.
Rażącym nieporozumieniem i moralną krzywdą wyrządzaną Kościołowi nazwał metropolita krakowski ataki mediów i niektórych środowisk o to, że Kościół zagarnia mienie państwowe i społeczne. – Niepokój budzi fakt, że są to oskarżenia wysuwane w wolnym, demokratycznym kraju – zauważył kard. Dziwisz. Metropolita krakowski wyraził nadzieję, że ostatecznie zwycięży prawda i zwykłe poczucie przyzwoitości i sprawiedliwości, a ludzie nie dadzą sobie wmówić nieprawdy.
Obrzęd koronacji obrazu rozpoczął się od odczytania dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Dla Archidiecezji Krakowskiej. Z tekstu dekretu dowiadujemy się, że 1 września 2010 r. podczas audiencji generalnej w Castel Candolfo papież Benedykt XVI pobłogosławił złotą koronę i pozwolił na przyozdobienie nią Obrazu Matki Bożej Trudnego Zawierzenia w Jordanowie. Po odczytaniu dekretu przedstawiciele parafii przynieśli do ołtarza koronę którą księża kardynałowie nałożyli na skronie Jezusa i Maryi. Proboszcz parafii umieścił też na ramie obrazu berło i jabłko królewskie. Po ceremonii kwiaty przed obrazem złożyły dwie osoby, które doznały szczególnych łask od Boga za przyczyną Matki Bożej Trudnego Zawierzenia z Jordanowa.
W uroczystościach na jordanowskim Rynku uczestniczyli wszyscy krakowscy biskupi pomocniczy, abp Damian Zimoń – metropolita katowicki, abp Stanisław Nowak – metropolita częstochowski, oraz biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Obecni byli także liczni kapłani z całej archidiecezji krakowskiej. Przybyli też przedstawiciele różnych instytucji i organizacji z pocztami sztandarowymi.
Ks. Bolesław Wawak, kustosz jordanowskiego sanktuarium podziękował wszystkim za liczny udział w uroczystościach. Na zakończenie obraz został przeniesiony w procesji do kościoła, gdzie przez całą noc będzie trwało czuwanie.
Pierwsza wzmianka o obrazie Matki Bożej pochodzi z 1618 roku. O kulcie świadczą srebrne diademy czołowe, którymi w tamtych czasach ozdabiano wizerunki dostępujące szczególnej czci wiernych. Wokół obrazu Matki Bożej kwitło życie brackie. Przy drewnianym kościele powstała murowana kaplica ku Jej czci. Także liczne dawne wota świadczą o łaskach otrzymanych w tym miejscu.
Pierwotny obraz był kopią wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Na uwagę zasługuje fakt, że wg ks. prof. Bolesława Przybyszewskiego, jest do druga kopia jasnogórskiego obrazu, po kopii z Bazyliki Mariackiej w Krakowie. W ciągu wieków obraz był przemalowywany. Kiedy w roku 1967 ks. kan. Franciszek Gryga, ówczesny proboszcz jordanowski, doprowadził do gruntownego przebadania malowidła, okazało się, że składa się ono z trzech warstw malarskich. Wtedy to, usuwając młodsze warstwy, przywrócono wizerunkowi jego pierwotny wygląd.
Wśród czcicieli Matki Bożej Jordanowskiej byli dwaj błogosławieni parafianie, męczennicy II wojny światowej: bł. ks. Piotr Dańkowski i bł. ks. Stanisław Pyrtek.
W sanktuarium w Jordanowie każdego trzynastego dnia miesiąca przez cały rok odprawiane jest nabożeństwo fatimskie, co środę nowenna do Matki Bożej; w czasie każdej Mszy Świętej, przed błogosławieństwem, odmawiana jest modlitwa do Matki Bożej Trudnego Zawierzenia. Od sześciu lat trwa codziennie w sanktuarium adoracja Najświętszego Sakramentu. W Księdze Łask zawartych jest wiele świadectw łask duchowych i cudownych interwencji za wstawiennictwem Matki Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.