Brańsk: zjazd Diecezjalnej Akcji Katolickiej
09 października 2010 | 16:30 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Wielką siłę wspólnoty, widoczną zarówno w działalności Akcji Katolickiej, jak też idei i historii bankowości, ukazał biskup drohiczyński Antoni Dydycz, podczas Diecezjalnego Zjazdu Akcji Katolickiej, połączonego z jubileuszem 85. rocznicy powołania miejscowego Banku, który odbył się 9 października
w Brańsku.
Organizatorami spotkania byli: prezesi Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej Lucyna Woźnica i Banku Zdzisława Maksymiuk oraz diecezjalny asystent Akcji Katolickiej ks. Grzegorz Bałuczyński przy współpracy z proboszczem i dziekanem brańskim ks. prał. Januszem Łoniewskim.
Przybyli na nie członkowie parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej, pracownicy bankowości oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele Parlamentu, władz samorządowych oraz kapłani katoliccy
i prawosławni.
Zebrani wysłuchali konferencji o. prof. dr hab. Andrzeja Derdziuka OFMCap z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który mówił o roli wspólnot katolików świeckich w życiu Kościoła. Ukazał w niej potrzebę formacji w życiu katolików, którzy też często, odizolowując się od wspólnoty stają się wyobcowani z wiary, jej prawd i zasad moralnych. Przypomniał, że wiara w życiu chrześcijanina nie może nie może być ukrywana rzeczywistości. Człowiek jest bowiem istota społeczną, którego wiara i jej świadomość we wspólnocie podobna jest do ogniska, którego nie potrzeba zalewać wodą, aby zagasło, ale wystarczy rozgarnąć palące się głownie, które same powoli też zagasną. Szkodzi mu również egoistyczne spoglądanie na swoje miejsce w tej wspólnocie, które przypominając przysłowiową kołdrę przeciąganą na swoją stronę, prowadzi do opłakanych skutków. Mówił też, że co do prawd wiary Kościół nie boi się nauki, gdyż po dogłębnym i prawdziwym jej zgłębianiu, potwierdza ona ich prawdziwość. Jako przykład podał problem zapłodnienia „in vitro”, którego zabójcze skutki są już widoczne i często ukrywane, co potwierdzają również badania genetyczne.
Głównym punktem spotkania była Eucharystia, celebrowana przez ks. bp Antoniego Dydycza. W homilii przybliżył on ideę bankowości, która powstała w trosce o jawność i czytelność podejścia do zasad zarządzania pieniędzmi oraz aby chronić się przed lichwą. Przypomniał, że u jej początków, jak też później, stało wielu duchownych oraz wspólnotowość pomocowego działania. Taka idea stała również u podstaw spółdzielczej bankowości, która zaczęła rozwijać się w pierwszych latach wolnej Rzeczypospolitej.
Mówił, że to, co łączy katolickie ruchy i stowarzyszenia takie jak Akcja Katolicka i bankowość, to jej wspólnotowość działania, która powinna się rozwijać i wykorzystywać rozum i wolę w obecnych czasach. Świadomość takiej jednoczącej mocy była bowiem powodem prześladowania tych struktur przez powojenny system oparty na dzieleniu ludzi.
Po Mszy św. odbyły się spotkania formacyjne i towarzyskie, na których podsumowano działalność i poruszono bieżące jej aspekty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.