W Senacie rozpoczęła się konferencja „Skazani na ubóstwo?”
08 października 2010 | 12:03 | rl Ⓒ Ⓟ
– Ubodzy nie są ofiarami, ale aktywnymi podmiotami – podkreślił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska otwierając w Senacie RP konferencję „Skazani na ubóstwo?”. W czasie jej trwania zaprezentowana zostanie publikacja zatytułowana „Skazani na wykluczenie?”, prezentująca dwuletnie wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wśród grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Jak powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami prof. Iwona Niewiadomska z KUL, współautorka publikacji „Skazani na ubóstwo?” pomysł badań pojawił się przed dwoma laty, podczas spotkania z przedstawicielami Caritas Polska. „Potrzebny był materiał, który będzie podstawą do dyskusji z różnego typu organizacjami o charakterze publicznym, organizacjami pozarządowymi, fachowcami, którzy zajmują się tą problematyką” – wyjaśniła prof. Niewiadomska.
Omawiając opublikowane wyniki badań podkreśliła, że książka „Skazani na wykluczenie?” to aż 14 rozdziałów, które oparto o najnowocześniejsze koncepcje o charakterze psycho-społecznym, dotyczące funkcjonowania człowieka. Prof. Niewiadomska podkreśliła, że książka ma charakter pozytywny, bowiem wskazuje na możliwości jednostki do wyjścia z wykluczenia. „To klucz dla wszelkiej pracy pomocowej, w tym dla pracy Caritas” – zauważyła.
Znaczną większość publikacji stanowią wyniki badań dotyczące funkcjonowania różnych grup wykluczenia. Okazuje się, mówiła prof. Niewiadomska, że niezależnie od tego jaka jest to grupa wykluczenia to tkwi w niej potencjał. „Człowiek, który jest byłym więźniem, dysponując określonym potencjałem, może wyjść z grupy wykluczenia” – przekonywała. Jak dodała ostatnia część książki jest rodzajem skryptu mówiącym o tym, jak można pracować z ludźmi, którzy doświadczają określonych problemów.
Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, z inicjatywy której powstała publikacja podkreślił, że nie można traktować ludzi ubogich jako ofiary. „Pozycja ta chce pokazać, że ludzie są aktywnymi podmiotami, że maja godność osoby ludzkiej. We wszystkich programach pomocowych nie możemy się odnosić do ofiar tylko do podmiotów, ludzi, którzy są zdolni do podjęcia pewnych zadań” – przekonywał.
Obecny na spotkaniu z dziennikarzami ks. Prof. Erny Gillen, prezydent Caritas Europa, zwrócił uwagę, że dla tej organizacji walka z ubóstwem należy do najważniejszych, bo nie można „negocjować na temat skali ubóstwa”, ale sprawić, by ubóstwo zniknęło. Przypomniał przy tym, że rok 2010 został ogłoszony Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
Bezpośrednio po zakończeniu spotkania z dziennikarzami rozpoczęła się konferencja „Skazani na ubóstwo?”, podczas której zaprezentowane zostaną wyniki przeprowadzonych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski badań. W spotkaniu uczestniczy m.in. senator Mieczysław Augustyn, przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.