66 alumnów rozpoczęło rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji siedleckiej
08 października 2010 | 09:22 | eł, ks. mc Ⓒ Ⓟ
W czwartek, 7 października uroczysta Eucharystia sprawowana w katedrze siedleckiej pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego zainaugurowała nowy rok formacji w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej. Mszę św. koncelebrowali księża moderatorzy, profesorowie, dziekani i proboszczowie alumnów.
W homilii biskup siedlecki podkreślił, że kapłan jest człowiekiem ukształtowanym pod sercem Maryi, posłusznym Bożemu Słowu i składającym siebie w ofierze.
– Rozpoczynamy nowy rok formacji seminaryjnej we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, Matki Chrystusa i kapłana. Jest to dobre ukierunkowanie naszej formacji. Słowo inauguracja miało w starożytności określoną funkcję. Byli tzw. augurowie, którzy przepowiadali przyszłość danego przedsięwzięcia z lotu ptaków – mówił.
– Tymczasem Ewangelia wprowadza nas w całkowicie inną logikę inauguracji. Jako chrześcijanie nie chcemy wnioskować przyszłości po swojemu, lecz opieramy się na obietnicy Boga. Bóg posłał anioła Gabriela do Maryi, by obwieścić nową rzeczywistość, która przemieni ludzkość. Z Maryi narodzi się Człowiek, który zmieni bieg historii świata. Jednak to, co się wydarzy zależy od zgody Niepokalanej. Dlatego św. Bernard w jednej ze swoich homilii zwraca się do Maryi: „Wszyscy czekają na Twoje «tak»”. W starożytnych auguriach szukano pomyślności z lotu ptaka, by człowiek mógł jak najlepiej realizować siebie. Scena zwiastowania wprowadza nas w zupełnie inny porządek – przekreślenia siebie i oddania się całkowicie do dyspozycji Bogu – nauczał biskup siedlecki.
– Stajemy u progu nowego roku akademickiego nie po to, by szukać pomyślności ludzkiej, ale otwieramy się na dzieło Boga w nas. Powtarzamy z Maryją: „Niech mi się stanie według Twego Słowa”. Chciejmy ustawić cały rok formacji według tej logiki zwiastowania. Owocem takiej formacji będzie nowy człowiek na wzór Jezusa Chrystusa – kapłan, „alter Christus”. Maryja jest całkowicie posłuszna Bogu od Nazaretu aż po Golgotę. Seminarium to szkoła takiego posłuszeństwa Słowu. Seminarium nie kształtuje kapłanów wróżbitów, przepowiadających pomyślną przyszłość ludziom czy tzw. „proboszczów roku”. Seminarium rodzi synów poczętych pod sercem Maryi, gotowych tracić życie. Dzisiejsi ludzie oczekują takich kapłanów – mówił.
Po zakończonej Eucharystii dalsze uroczystości odbyły się w gmachu WSD w Opolu Nowym k. Siedlec. Zgromadzonych gości powitał ks. prałat Henryk Hołoweńko – Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. – Seminarium to określony czas i miejsce, wspólnota wychowawcza w drodze. Zakłada ją biskup, aby tym, których Pan powołuje do apostolskiej służby, umożliwić przeżycie doświadczenia formacji, jaką Chrystus dał Dwunastu – przypomniał.
Podczas inauguracji nie zabrakło wystąpień zaproszonych gości. Słowa życzeń księżom profesorom i klerykom przekazali m.in. prof. Antoni Jówko – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, dr inż. Leszek Gadomski – Rektor Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach, ks. dr Grzegorz Ostrowski – delegat Rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, ks. dr Jacek Szostakiewicz – Dyrektor Instytutu Teologicznego w Siedlcach oraz Wojciech Kudelski – Prezydent Miasta Siedlce.
10 alumnów I roku złożyło ślubowanie i otrzymało indeksy. Wykład inauguracyjny na temat „Polemika antydoketystyczna u św. Ignacego z Antiochii” wygłosił ks. dr hab. Grzegorz Jaśkiewicz.
Zespół moderatorów siedleckiego seminarium stanowią: rektor, dwóch prorektorów, trzech prefektów, świecka osoba konsekrowana, czterech ojców duchownych oraz dyrektor ds. ekonomicznych. Zajęcia dydaktyczne prowadziło 42 wykładowców, duchownych i świeckich.
Nowy rok akademicki rozpoczyna 66 alumnów na 6 latach studiów. Do tej grupy należy dołączyć 6 kleryków studiujących w Niemczech, jednego odbywającego studia oraz 4 diakonów, którzy w parafiach odbywają praktykę duszpasterską i przygotowują się do przyjęcia święceń prezbiteratu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.