Caritas kielecka włącza się w kampanię hospicyjną „Pola Nadziei”
06 października 2010 | 11:04 | dziar Ⓒ Ⓟ
Caritas kielecka włącza się w ogólnopolski program pomocy hospicjom "Pola Nadziei". Jutro przed jeszcze wykończonym budynkiem przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego zostaną posadzone cebulki żonkili. Kwiaty symbolizują nadzieję i są symbolem akcji hospicyjnej.
O godz. 13 przy kościele Miłosierdzia Bożego z udziałem przedstawicieli Kościoła, władz lokalnych, Caritas kieleckiej i reprezentantów Krajowego Programu „Pola Nadziei” zostaną posadzone cebule żółtych żonkili. Kwiaty zakwitną wiosną. Odbędzie się także spotkanie w świetlicy środowiskowej Caritas dotyczące projektowanych działań z programu „Pola Nadziei" na najbliższy rok.
„Głównym przesłaniem programu jest edukacja i aktywizacja różnych środowisk we wspomaganiu dzieła hospicyjnego. Praktyczny wymiar projektu opiera się na akcji sadzenia żonkili jesienią oraz ich rozprowadzaniu w trakcie zbiórki publicznej wiosną” – wyjaśnia Lidia Mastalerz z Caritas kieleckiej.
W 2009 r. kielecka Caritas rozpoczęła budowę pierwszego hospicjum stacjonarnego w regionie świętokrzyskim dla ok. 50 osób. Hospicjum powstaje przy kościele Miłosierdzia Bożego w Kielcach – w tym celu zostanie zaadaptowana stara kaplica, w sąsiedztwie domu parafialnego i diecezjalnego sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Budynek wymaga sporych adaptacji. Część pomieszczeń zostanie dobudowanych i nadbudowane będzie całe piętro. Powierzchnia hospicjum wyniesie łącznie 1720 m kw. Znajdzie się w nim 18 pokoi z łazienkami, 3 pokoje gościnne – traktowane także jako rezerwa, pokój zabiegowy, rehabilitacyjny, kaplica i pomieszczenia gospodarcze. Hospicjum zapewni terminalnie chorym niezbędne usługi pielęgniarskie, rehabilitację, pomoc wolontariuszy oraz wsparcie psychologiczne dla chorego i rodziny. Środki na funkcjonowanie będą pozyskiwane na postawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i częściowo ze środków własnych Caritas, a także z odpłatności, ponoszonej przez chorych.
Koszt budowy hospicjum szacuje się na 4,5 mln – 5 mln złotych. Prace budowlano-adaptacyjne potrwają do 2012. Klęska powodzi w Polsce, aktywizująca działalność pomocową Caritas, spowodowała ograniczenie prac w ostatnich miesiącach.
W Kielcach działa od 11 lat Hospicjum Domowe im. św. Franciszka z Asyżu. Na paliacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii jest zaledwie kilkanaście miejsc.
Caritas diecezji kieleckie prowadzi także hospicjum w Miechowie dla ok. 20 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.