„Hubertus Świętokrzyski” – w niedzielę święto myśliwych
05 października 2010 | 13:08 | dziar Ⓒ Ⓟ
Od Mszy św. tzw. hubertowskiej celebrowanej przez księży-myśliwych w Parku Etnograficznym w Tokarni, rozpocznie się 10 października impreza plenerowa „Hubertus Świętokrzyski”, promująca edukacyjno-ekologiczną rolę myślistwa i łowiectwa.
Eucharystii w zabytkowym kościółku z Rogowa o godz. 13.00 będzie przewodniczył ks. kan. Franciszek Berak, proboszcz z Daleszyc, kapelan myśliwych i leśników z województwa świętokrzyskiego. Oprawę liturgiczną uzupełnią sygnały łowieckie.
Po Mszy św. imprezę otworzy tradycyjna pogoń za lisem, która będzie okazją do pokazu hippicznego. Organizatorzy podczas całodniowego festynu przewidują m.in. wirtualne polowania, wystawy starej broni myśliwskiej, trofeów łowieckich, pokazy psów ras myśliwskich i ptaków drapieżnych, które w tym roku będą reprezentowały ptaki nocne, głównie sowy. Będzie degustacja pieczonego dzika przy ognisku, koncerty muzyczne z sygnałami łowieckimi w wykonaniu m.in. Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego, Kapeli Zamku Rydzyńskiego, zespołów „Leśnianie”, „Żubrosie”.
– „Istotnym celem imprezy jest również edukacja przyrodniczo-ekologiczna młodzieży szkolnej, stąd znaczna część programu jest skierowana do uczniów szkół, z którymi regularnie współpracują myśliwi i leśniczy” – wyjaśnia w rozmowie z KAI Beata Ryń, szefowa działu marketingu i promocji Muzeum Wsi Kieleckiej. Będą to konkursy z zakresu wiedzy o świętokrzyskich zasobach leśnych, parkach krajobrazowych, ochronie przyrody. Zaprezentuje się także unikatowy w regionie ośrodek „Ptasi Azyl” niosący pomoc dzikim zwierzętom oraz szkoły leśne. Do młodzieży z kilkunastu szkół, która weźmie udział w „Hubertusie”, skierowane będą pokazy starych zawodów, rzemiosł czy lekcji w dawnych klasach szkolnych, a także opowieści o tradycjach i legendach myśliwskich.
Jarosław Mikołajczyk, Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego podkreśla, że głównym celem imprezy jest „pokazanie innego wymiaru łowiectwa”. – „Samo polowanie zajmuje nie więcej niż 12 procent naszych działań, zaś 88 procent – to planowo prowadzona gospodarka łowiecka, badania dotyczące bytowania zwierząt, walka z kłusownictwem” – mówi KAI.
„Hubertus Świętokrzyski” jest zorganizowany w regionie po raz czwarty przez: Polski Związek Łowiecki (Okręg Świętokrzyski), Zarząd
Województwa Świętokrzyskiego, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, Muzeum Wsi Kieleckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.