Bydgoszcz: obchody 100. rocznicy publicznego wykonania „Roty”
04 października 2010 | 18:50 | jm Ⓒ Ⓟ
Występy młodzieży, wykłady oraz specjalne lekcje historii wpisały się w bydgoskie obchody setnej rocznicy publicznego wykonania „Roty”. W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Bydgoszczy znajduje się unikatowy rękopis Marii Konopnickiej, opatrzony datą 17 lutego 1910 roku.
Ze względu na szkodliwy wpływ światła rękopis można oglądać bardzo rzadko i w określonych godzinach. W zbiorach specjalnych „Rota” znajduje się od 1935 r. Zakupił go ówczesny dyrektor, a obecny patron biblioteki dr Witold Bełza. – Niezmiernie się cieszymy i jednocześnie dziękujemy poprzednikom, że mamy jedyny egzemplarz tej pieśni. Chcemy uaktywniać tę nutę patriotyzmu, która jest w każdym z nas. Przypomnieć, że mamy historię, do której warto powracać. Rękopis jest napisany atramentem i zachowanie go w dobrej formie jest bardzo trudne, dlatego rzadko go pokazujemy – wyjaśniła dyrektor biblioteki Ewa Stelmachowska.
Janusz Pruski, który wygłosił okolicznościowy wykład „Pieśń ujdzie cało…” podkreślił, że setna rocznica jest doskonałą okazją, by przypomnieć tak drogocenny utwór i jego słowa. – W perspektywie tego wszystkiego, co w Polsce obecnie się dzieje, przed oczami staje nam miłość do ojczyzny. Miłość, o której często zapominamy. Mówimy, że jesteśmy mieszkańcami Europy. Musimy jednak pamiętać, że korzenie każdego narodu stanowi patriotyzm. Właśnie w tej pieśni Konopnicka przypomina i dzisiaj, skąd nasz ród – powiedział prelegent.
Obecny na obchodach bp Jan Tyrawa podkreślił, że należy przypomnieć sobie o historycznej roli, jaką odegrała „Rota”. – Ona była hymnem śpiewanym przy różnego rodzaju uroczystościach. Była m.in. odśpiewywana każdego dnia w wojsku. Ona kształtowała ducha patriotycznego. Bo przecież na patriotyzm składa się nie tylko miłość ojczyzny, ale także miłość do tego wszystkiego, co ją stanowi. To znaczy historia, literatura i symbole. Nie ma patriotyzmu bez symboli. Rota do takiego symbolu urastała – powiedział.
„Rota” została napisana w 1908 roku przez Marię Konopnicką odręcznie – atramentem na kartce z zeszytu w kratkę. Był to protest przeciwko ustawie rządu pruskiego o przymusowym wywłaszczeniu Polaków i ważny element kampanii pisarki przeciwko polityce germanizacyjnej.
W 1940 roku „Rota” została wywieziona na wystawę do Gdańska i Berlina. Po zamknięciu wróciła do Bydgoszczy i jest nieprzerwanie w bydgoskich księgozbiorach. Spotkania potrwają do 8 października. Organizatorem obchodów – oprócz biblioteki jest również Komisja Międzyzakładowa Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata” w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.