Ekonomizacja nauki jest niebezpieczna
04 października 2010 | 12:05 | ts (KAI/KNA)/ms Ⓒ Ⓟ
Arcybiskup Kurt Koch skrytykował coraz większą ekonomizację nauki. Dochodzi do tego, że „cała nauka rozpatrywana jest tylko w kategoriach przydatności gospodarczej” – powiedział Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.
Podkreślił, że aby rzeczywiście spełniać swoją rolę, nauce potrzebna jest szeroka sfera swobody działania. Dziś jednak, pod naciskiem ekonomicznym, zagraża nauce „niebezpieczny pragmatyzm” – dodał hierarcha.
Jednocześnie 60-letni abp Koch zwrócił uwagę na potrzebę istnienia teologii i wydziałów teologicznych na uniwersytetach państwowych. Jego zdaniem ta dyscyplina nauki powinna funkcjonować w przestrzeni publicznej.
Arcybiskup Koch uważa, że również dialog międzyreligijny będzie udany tylko wówczas, „gdy się na nowo odkryje, że religia i wiara mają wymiar społeczny”. Wiara, religia i Kościół są „wielkościami społecznymi” , jednym z elementów dialogu ogólnospołecznego i dlatego też powinny trwale funkcjonować na uniwersytetach państwowych – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady.
Od 1 lipca 2010 roku abp Kurt Koch jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Benedykt XVI wzraz z tą nominacją wyniósł go do rangi arcybiskupa.
Kurt Koch urodził się 15 marca 1950 r. Emmenbrücke, w pobliżu Lucerny. Studiował teologię na Uniwersytecie Ludwiga-Maximiliana w Monachium oraz na Uniwersytecie w Lucernie. Studia ukończył w 1975 roku. Początkowo pracował jako świecki teolog w Sursee. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1982 r. w Bazylei. Przez trzy lata był wikariuszem w parafii Matki Boskiej w Bernie. W 1986 r. został wykładowcą dogmatyki i teologii moralnej w Instytucie Katechetycznym w Lucernie, w 1987 r. doktoryzował się, a w dwa lata później habilitował, po czym został profesorem dogmatyki, etyki, liturgiki i teologii ekumenicznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Lucernie.
Dnia 21 sierpnia 1995 r. został wybrany na biskupa diecezji Bazylea, a Jan Paweł II zatwierdził ten wybór 6 grudnia tego samego roku. Miesiąc później papież osobiście udzielił mu sakry biskupiej w bazylice watykańskiej. Jako swe biskupie hasło bp Kurt Koch obrał sobie słowa „Chrystus ma pierwszeństwo we wszystkim”, zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Kolosan. Był on w latach 2007-2009 przewodniczącym episkopatu Szwajcarii. Opublikował ponad 60 książek i pism, również już jako biskup. Są wśród nich m.in. „Odwaga wiary (1979), „Eucharystia“ (2005) oraz – w tym samym roku – „Aby wszyscy byli jedno” poświęconą zagadnieniom ekumenizmu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.