Różaniec modlitwą nadziei naszych czasów
04 października 2010 | 10:16 | ks. ap/ms Ⓒ Ⓟ
O wielkim znaczeniu modlitwy różańcowej przypomniał podczas Eucharystii, rozpoczynającej dwudniową wizytacją kanoniczną w Czeremsze, biskup drohiczyński Antoni Dydycz.
Biskup Antoni Dydycz mówił, że modlitwa różańcowa jest głęboko osadzona w podstawowych tajemnicach naszej wiary, których przypominanie i rozważanie powinno być podstawą życia chrześcijan oraz stanowi nadzieję na jej przekazanie przyszłym pokoleniom.
„Ci, którzy odchodzą od Boga i zapominają o Jezusie Chrystusie, mówił, nie rozumieją siebie samych. Nie rozumieją także innych i wypowiadają straszliwe, pełne nienawiści słowa. Mogłyby one nas zniechęcić! Jakiż to świat, tyle wieków od Odkupienia. Tyle czasu głoszona jest Ewangelia. Każde jednak pokolenie zaczyna od nowa. Z wiarą nie jest tak, że ją można dziedziczyć. Nie przepisze się jej testamentem. Nie zagwarantuje jej żaden najlepszy notariusz. Każde nowe pokolenie musi od nowa przekraczać ten próg wiary” – dodał biskup drohiczyński.
„W tym jednak przejawia się szacunek Pana Boga, który, który traktuje każdą ludzką osobę, jako tę, która może, jeżeli chce wypowiedzieć swoje „tak” Panu Bogu. Przez wiarę może nawiązać współpracę oraz z niej korzystać. Modlitwa różańcowa w tym dopomaga. Ona nas zbliża do ziemskiego życia Pana Jezusa. Ona nas zbliża do przykładu Matki Najświętszej. Ona nam ukazuje, jak jest możliwe przenikanie tego wszystkiego, co robimy duchem Bożym i nasza wiarą, aby nadać temu szczególny charakter podnoszenia nas w naszym myśleniu. Co będzie umacniało w słabościach i zachęcało, żeby czynić dobro” – kontynuował bp Dydycz.
Historyczny i obecny obraz parafii przybliżył jej proboszcz ks. Marek Dąbrowski. Przypomniał, że została ona utworzona w 1957 roku przez ówczesnego administratora diecezji pińskiej ks. infułata Michała Krzywickiego. Tego roku także, ks. Władysław Siekierko rozpoczął budowę świątyni na fundamentach rozebranej kamienicy. Pracami tymi kierował jego brat inż. Lucjan Siekierko. Poświęcił ją dziekan bielski ks. prał. Bronisław Kiełbassa w 1958 roku. Uroczystego zaś poświęcenia kościoła dokonał natomiast ks. bp Władysław Jędruszuk 21 września 1971 roku.
Obecnie parafia Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski w Czeremsze liczy 632 wiernych, na terenie zamieszkałym przez 3489 osób, z których większość jest wyznanie prawosławnego. Wiele jest małżeńskich związków niesakrametalnych oraz dwuwyznaniowych.
Na liturgię w świątyni parafialnej przybyli kapłani dekanatu hajnowskiego z dziekanem ks. prał. Zbigniewem Niemyjskim, proboszcz parafii prawosławnej ks. Jerzy Plis oraz wójt Gminy Czeremcha Michał Wróblewski.
W programie wizytacji znalazły się również spotkania z grupami istniejącymi przy parafii, odwiedziny wszystkich szkół, Urzędu Gminy oraz służb ratowniczych i straży granicznej, a także duszpasterza prawosławnego i modlitwa za zmarłych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.