Benedykt XVI na Sycylii
03 października 2010 | 13:12 | st, kg (KAI) / sz Ⓒ Ⓟ
Podczas niedzielnej wizyty na Sycylii papież potępił zorganizowaną przestępczość i bierność wobec jej rozmaitych przejawów. Mieszkańców wyspy Benedykt XVI zachęcał też do odważnego życia i dawania świadectwa wiary. Przypomnał, że Sycylia to jedna z najstarszych części Włoch, które przyjęły Ewaneglię od Apostołów.
Ojciec Święty przybył do Palermo – stolicy Sycylii – z całodniową wizytą z okazji odbywającego się tam Regionalnego Kościelnego Spotkania Rodzin i Młodych.
Na miejscowym lotnisku „Falcone e Borsellino” papieża powitali: metropolita Palermo, aarcybiskup Paolo Romeo, arcybiskup Monreale – Salvatore Di Cristina, reprezentujący rząd włoski minister sprawiedliwości, Angelino Alfano oraz przedstawiciele miejscowych władz politycznych, samorządowych i kościelnych.
Głównym, religijnym punktem papieskiej wizyty była Msza św. Wzięło w niej udział ponad 100 tys. wiernych z 18 sycylijskich diecezji.
W kazaniu, nawiązując do wywodzącej się z języka greckiego nazwy Palermo – bezpiecznego portu, miejsca pokoju i braku trosk – papież życzył, aby miasto to było rzeczywiście miejscem pokoju i promiennej radości.
Jednocześnie zauważył, że nie brakuje w nim trosk związanych z ubóstwem spowodowanym brakiem pracy, niepewnością jutra, cierpieniem fizycznym i moralnym związanym ze zorganizowaną przestępczością. „Jestem między wami, aby was zachęcić do odważnego świadczenia o wartościach ludzkich i chrześcijańskich, tak głęboko zakorzenionych w wierze i dziejach tych ziem i ich mieszkańców” – powiedział papież.
Przypomniał też o bogatym dziedzictwie religijnym Sycylii i pochodzących z niej świętych. Zachęcił jej obecnych mieszkańców do strzeżenia tego „cennego skarbu” wiary i Kościoła. „Niech zawsze wartości chrześcijańskie kierują waszymi wyborami i działaniami” – zaapelował. Wezwał też wiernych do pokornego wypełniania każdego dnia woli Bożej.
Benedykt XVI przypomniał, że Sycylia należy do najstarszych części Włoch, które przyjęły wiarę Apostołów. „Nie lękajcie się żyć i świadczyć o wierze w różnych środowiskach społecznych, w wielu sytuacjach życia ludzkiego, zwłaszcza tych trudnych!” – zachęcał Sycylijczyków.
Zapewnił, że w obliczu tych wyzwań wiara w Boga obdarzy mocą, „by być zawsze ufnymi i odważnymi, by iść naprzód z decyzją podjętą na nowo, by podjąć inicjatywy niezbędne do nadawania coraz piękniejszego oblicza waszej ziemi”.
Ojciec Święty zaapelował również, aby w obliczu napotkanego sprzeciwu nie wstydzili się dawania świadectwa o naszym Panu. „Należy się wstydzić zła, tego, co obraża Boga, co obraża człowieka, należy wstydzić się zła, które przytrafia się wspólnocie obywatelskiej i religijnej w wyniku działań, które nie lubią pojawiać się w świetle!” – pouczał biskup Rzymu.
Zwrócił uwagę, że pokusa zniechęcenia i rezygnacji ogarnia tego, kto jest słaby w wierze, kto myli zło z dobrem i kto sądzi, że w obliczu zła, często głębokiego, nie da się nic zrobić. Tymczasem „ten, kto jest mocno osadzony w wierze, kto pokłada pełną ufność w Bogu, jest w stanie nieść dalej zwyciężającą wszystko siłę Ewangelii” – podkreślił Benedykt XVI.
Zauważył, że tak właśnie postępowali święci i święte, którzy w ciągu wieków rozkwitali w Palermo i w całej Sycylii, zarówno świeccy, jak i księża. „Dobrze wam dzisiaj znani, jak na przykład ksiądz Pino Puglisi” – dodał Ojciec Święty, przywołując imię kapłana zamordowanego kilkanaście lat temu przez sycylijską mafię.
„Niech strzegą oni zawsze waszej jedności i niech ożywiają w każdym z was pragnienie głoszenia, słowem i czynem, obecności i miłości Chrystusa. Ludu Sycylii, spoglądaj z nadzieją w swoją przyszłość! Niech pojawia się w całym swym świetle dobro, którego pragniesz, szukasz i które masz! Żyj odważnie wartościami Ewangelii, aby rozbłysło światło dobra! Z mocą Bożą wszystko jest możliwe!” – zakończył homilię papież.
Na zakończenie Mszy papież odmówił z wiernymi południową modlitwę Anioł Pański. W porzedających ją rozważaniach zaznaczył, że „w tej chwili głębokiej wspólnoty z Chrystusem, obecnym i żywym wśród nas i w nas, jest czymś pięknym, gdy jako rodzina kościelna zwracamy się w modlitwie do Jego i naszej Matki, Najświętszej Maryi Niepokalanej”.
Benedykt XVI wskazał, że „Sycylia jest usiana sanktuariami maryjnymi i z tego miejsca czuję się duchowo w centrum tej «sieci» pobożności, która łączy wszystkie miasta i wszystkie krainy wyspy”.
„Maryi Pannie pragnę zawierzyć cały lud Boży, żyjący na tej umiłowanej ziemi. Niech wspiera Ona rodziny w miłości i w zaangażowaniu wychowawczym, niech zapłodni nasiona powołania, jakie Bóg rozsiewa hojnie wśród młodych, niech dodaje odwagi w chwilach prób, nadziei w trudnościach, nowego zapału w pełnieniu dobra” – mówił papież.
„Niech Madonna pocieszy chorych i wszystkich cierpiących i niech pomaga wspólnotom chrześcijańskim, aby nikt w nich nie czuł się zmarginalizowany lub potrzebujący, ale aby każdy, a zwłaszcza najmniejsi i najsłabsi, czuł się przyjęty i doceniony” – modlił się Ojciec Święty.
Przypominając, że „Maryja jest wzorem życia chrześcijańskiego”, papież wołał: „To Ją proszę przede wszystkim, aby sprawiła, żebyśmy wkroczyli szybko i radośnie na drogę świętości, idąc śladami tak wielu światłych świadków Chrystusa, synów ziemi sycylijskiej”.
Ojciec Święty przywołał także pamięci Sycylijczyków postać błogosławionej Anny Marii Adornii –beatyfikowanej w tym samym dniu w Parmie, na północy Włoch.
„Anna Maria Adorni, która w XIX wieku była przykładną żoną i matką, a następnie, gdy owdowiała, poświęciła się dziełom miłosierdzia wobec kobiet w więzieniach i przeżywających trudności, do służenia którym utworzyła dwa Instytuty zakonne. Matka Adorni, ze względu na swą ciągłą modlitwę, była nazywana «Żywym Różańcem»” – mówił papież o nowej błogosławionej.
„Chciałbym podkreślić to na początku miesiąca, poświęconego Świętemu Różańcowi. Niech codzienne rozważanie tajemnic Chrystusa w jedności z Maryją – Modlącą się Dziewicą – umocni nas wszystkich w wierze, nadziei i miłości” – zakończył swoje rozważania Benedykt XVI.
Po południu papież spotkał się w miejscowej katedrze z księżmi, zakonnikami, zakonnicami i seminarzystami tej części Włoch. Apelował do nich ierne wypełnianie swego powołania, z nową energią i silną nadzieją oraz o wielkoduszną posługę dla Kościoła.
Ojciec Święty zachęcał kapłanów, by byli ludźmi modlitwy, stając się w ten sposób również jej nauczycielami. Zauważył, że dzisiejszy gwałtowny rytm dnia i duże zaabsorbowanie różnymi zajęciami nie sprzyjają systematycznym chwilom modlitewnej medytacji. „Gnębi nas tak wiele spraw, jeśli jednak nie jesteśmy wewnętrznie zjednoczeni z Bogiem, nic nie możemy dać także innym. Musimy zawsze zarezerwować czas, by «przebywać z Bogiem»” – powiedział papież.
Zaznaczył, iż źródłem kapłańskiej tożsamości jest Chrystus Kapłan, a nie świat usiłujący narzucić swój statut według potrzeb i koncepcji ról społecznych. „Ksiądz naznaczony jest pieczęcią Kapłaństwa Chrystusa, by uczestniczyć w Jego funkcji jedynego Pośrednika i Odkupiciela. Na mocy tej podstawowej więzi otwiera się przed kapłanem ogromne pole posługi duszom, dla ich zbawienia w Chrystusie i w Kościele” – przypomniał Benedykt XVI.
Ojciec Święty zaapelował też do księży, aby otoczyli szczególną opieką młodzież. Przypominając słowa Jana Pawła II, wypowiedziane przed laty na tej ziemi, wezwał duchowieństwo, by otworzyło młodzieży drzwi parafii, aby mogła ona z kolei otworzyć drzwi swoich serc na Chrystusa.
Benedykt XVI zalecił sycylijskim kapłanom, by byli bliscy codziennych trosk powierzonego im Ludu Bożego, czyniąc to jednak zawsze jako duszpasterze, w perspektywie zbawienia i Królestwa Bożego. „Ksiądz jest bowiem świadkiem i szafarzem innego życia niż życie doczesne” – zauważył papież. Wskazywał, że kapłan ma nieść silną nadzieję Chrystusa, z którą można stawić czoła chwili obecnej, nawet jeśli jest ona często trudna.
Nawiązując do niedawnych obchodów 17. rocznicy barbarzyńskiego zamordowania przez mafię ks. Giuseppe Puglisiego, Ojciec Święty podkreślił wielką gorliwość duszpasterską tego kapłana, troskę o wychowanie młodzieży i należyte wypełnianie funkcji wychowawczych przez rodziny. Przypomniał, że obecnie toczy się sprawa beatyfikacyjna tego księdza i zachęcił duchownych Sycylii, by pamiętali o jego owocnym świadectwie życia kapłańskiego i je naśladowali.
Zwracając się do zakonników i zakonnic Benedykt XVI zaznaczył, iż ich obowiązkiem jest utrzymywanie wśród ochrzczonych żywej świadomości podstawowych wymogów Ewangelii i wskazywanie na ideał życia chrześcijańskiego.
Seminarzystów Ojciec Święty zachęcił do przeżywania tego okresu przygotowania do przyszłej posługi w sposób zaangażowany, zachowując radość w sercach i entuzjazm pierwszych chwil powołania oraz odpowiedzi na nie. Podkreślił znaczenie umiejętności uczenia się od przełożonych i wychowawców, zwłaszcza uczenia się umiłowania każdego dziecka Bożego i Kościoła.
Ostatnim punkem pobytu Benedykta XVI na Sycylii było spotkanie z młodymi mieszkańcami wyspy. Na Piazza Politeama w Palermo papieża powitało dwóch przedstawicieli młodzieży i rzesza uczestników regionalnego spotkania Kościoła sycylijskiego. Witając się ze zgromadzonymi, Ojciec Święty zaznaczył, że zazwyczaj to on jako biskup Rzymu pragnie utwierdzać braci w wierze, tym razem jednak to on – jak mówił – wraca do Watykanu umocniony wiarą Sycylijczyków.
W swym wystąpieniu papież namawiał ich do poznania historii nowej błogosławionej ich rodaczki – Klary Badano, beatyfikowanej 25 września w Rzymie. Przypomniał, że z niespełna jej 19 lat pełnych życia, miłości i wiary, dwa ostatnie były pełne cierpienia, które jednak znosiła „w niezmiennej miłości i świetle, którym błogosławiona promieniowała wokół siebie”.
„Światło to pochodziło z jej wnętrza, serca wypełnionego Bogiem” – wyjaśnił Ojciec Święty. Dodał, że ta młoda osoba w taki sposób przeżywała swe cierpienie – „sytuację po ludzku beznadziejną, promieniując miłością, pogodą ducha, pokojem i wiarą” – z pewnością dzięki łasce Bożej, „podjętej przez człowieka oraz zapewne dzięki współpracy samej Klary, ale także jej rodziców i przyjaciół”.
Benedykt XVI wspomniał, że przed czterema dniami rozmawiał z rodzicami nowej błogosławionej. „To oni przekazali córce płomień wiary. Dzięki nim również płomień ten nie gasł w najtrudniejszej próbie wiary, jakim była dla rodziny Badano nieuleczalna i długa choroba Klary, prowadząca do nieuniknionej śmierci” – zauważył papież.
Biskup Rzymu przypomniał Sycylijczykom, że rodzina ma swą prawdziwą wartość nie tylko ze względu na tradycję, ale bardziej jeszcze dlatego, że to dzięki niej nowe życie w czasie chrztu otrzymuje światło Chrystusa – paschalny znak, który potem w życiu należy za wszelką cenę podtrzymywać.
„Rodzina jest fundamentem, ponieważ to w niej kiełkuje w duszy ludzkiej pierwsze poczucie sensu życia. Zapuszcza ono korzenie dzięki związkom z mamą i tatą, którzy nie są właścicielami życia swoich dzieci, ale raczej pierwszymi współpracownikami Boga przekazującymi życie i wiarę. Doszło to tego w sposób wyjątkowy i niezwykły w rodzinie bł. Klary Badano, ale zdarza się to także w wielu innych rodzinach” – mówił dalej Benedykt XVI.
Zwracając się do młodych mieszkańców południa Włoch papież przypomniał im postacie Sycylijczyków, którzy współpracując z łaską Bożą, dzięki wychowaniu w rodzinie chrześcijańskiej, przekroczyli próg świętości. W tym kontekście wymienił m.in. postacie bł. Piny Suriano, sług Bożych: Rosario Livatino, Mario Giuseppe Restivo „i wielu innych”.
Papież zauważył jednak, że nie mówi się o nich często, ponieważ dobroć i świętość nie są „medialne”. „Często ich działalność nie jest wiadomością, ponieważ zło robi dużo większy hałas, ale to oni są siłą i przyszłością Sycylii” – stwierdził Ojciec Święty.
Przywołał tu obraz drzewa, które dobrze ukazuje los człowieka. „Droga młodzieży Sycylii, bądźcie drzewami, które sięgają swymi korzeniami do «rzeki» dobra! Miejcie odwagę przeciwstawić się złu! Razem będziecie jak las, który rośnie, może w ciszy, ale jest w stanie dawać owoce, nieść życie i odnowić dogłębnie waszą ziemię! Nie ulegajcie sugestiom mafii, która jest drogą ku śmierci, nie do pogodzenia z Ewangelią, o czym wielokrotnie mówili wasi biskupi” – apelował papież.
Na zakończenie spotkania Benedykt XVI zaprosił młodych Włochów do duchowego przygotowania na Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie w sierpniu przyszłym roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.