Płock: jubileusz ks. prof. Michała M. Grzybowskiego w TNP
01 października 2010 | 15:46 | eg Ⓒ Ⓟ
Jubileusz 50-lecia pracy naukowej obchodził ks. prof. dr hab. Michał M. Grzybowski, znany płocki historyk, wykładowca na kilku uczelniach wyższych w kraju. Jubileuszowa uroczystość z udziałem wielu płocczan odbyła się w Towarzystwie Naukowym Płockim, którego ks. Grzybowski jest wiceprezesem.
Sylwetkę oraz dokonania ks. Grzybowskiego przedstawił ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Ks. Mroczkowski opowiadał o początkach związków jubilata z płockim Seminarium Duchownym oraz Towarzystwem Naukowym Płockim: „Ks. profesor Grzybowski spotykał na swojej drodze wybitnych ludzi, którzy inspirowali go do działalności naukowej”, mówił ks. Mroczkowski.
Akcentował zaangażowanie jubilata w działalność akademicką oraz w pracę w Bibliotece Seminaryjnej, którą przez kilkanaście lat kierował ks. Grzybowski: „W tym czasie borykał się z wieloma problemami, także finansowymi, bowiem biblioteka nie mogła liczyć na żadne wsparcie finansowe. Wtedy ks. Grzybowski wkładał całe swe serce w to, aby mimo trudności funkcjonowała prawidłowo”, przekonywał zebranych. Odniósł się również do działalności naukowej jubilata, związanej z dokumentowaniem dziejów Kościoła poprzez zapis biografii konkretnych osób.
Sam jubilat mówił, że dziełem jego życia są książki o duchowieństwie diecezji płockiej: „Bardzo ważną rzeczą w mojej pracy historyka jest wydawanie źródeł, czyli udostępnianie tego, co znajduje się w archiwum. Nie jestem zazdrosny o wiedzę. Śp. ks. prof. Bolesław Kumor, słynny historyk KUL, zawsze mi powtarzał, że źródła się nigdy nie starzeją”, przypominał jubilat.
Podczas uroczystości prof. nadzw. dr hab. Anna Maria Stogowska, członek TNP wręczyła ks. Grzyboskiemu drewnianą rzeźbę „Kasztelana sierpeckiego”. Spotkanie było także okazją do złożenia mu życzeń przez przedstawicieli TNP, władz samorządowych ora wszystkich płocczan, którym dorobek ks. Grzybowskiego jest znany.
Ks. Michał Marian Grzybowski urodził się 8 września 1937 r. na ziemi przasnyskiej. Ukończył LO w Mławie i WSD w Płocku, w 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był wikariuszem w kilku płockich parafiach, dyrektorem wydziału katechetycznego w płockiej Kurii, dyrektorem Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego i wicedyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Płocku (w latach 1973-1990), wykładowcą historii w Niższym i Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Pracę doktorską obronił w 1977 r. W roku 1989 za pracę o szkolnictwie elementarnym na Mazowszu północnym na przełomie XVIII i XIX w. uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii. W 1999 r. Prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.
Jubilat był wykładowcą wielu polskich wyższych uczelni: Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu Punktu Konsultacyjnego UKSW w Płocku, Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu i Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku. Był promotorem 204 prac podyplomowych, 216 prac licencjackich, 256 prac magisterskich oraz 11 rozpraw doktorskich.
Bibliografia jego publikacji zawiera 806 pozycji oraz 133 odczyty. Do najważniejszych publikacji należą: „Kościelna działalność M. J. Poniatowskiego biskupa płockiego 1773-1785” (Warszawa 1983), „Wojna polsko-rosyjska 1920 r. w Płocku i na Mazowszu” (Płock 1990), „Kalendarium życia A. J. Nowowiejskiego biskupa płockiego 1908-1941” (Płock 1992), „Martyrologium duchowieństwa diecezji płockiej w latach 1939-1945” (wyd. 2, Włocławek-Płock 2002), „Regensi Seminarium Duchownego w Płocku 1710-2010” (Płock 2010).
Ks. Grzybowski m.in. brał aktywny udział w pracach Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich przeciw Narodowi Polskiemu. Od wielu lat jest członkiem Mazowieckiego Towarzystwa Kultury, a także Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, członkiem (od 1968 r.) i wiceprezesem (od 2002 r.) Towarzystwa Naukowego Płockiego. Za swoją pracę otrzymał m.in. tytuł kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Płockiej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medal „Za zasługi dla miasta Płocka”, Medal 750 rocznicy lokacji miasta Płocka, Wielki Order Świętego Zygmunta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.