Modlitwą zainaugurowali rok akademicki
01 października 2010 | 10:11 | mag Ⓒ Ⓟ
Uroczysta Eucharystia w katedrze warszawsko-praskiej pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera zainaugurowała 30 września nowy rok akademicki w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. – Niech ta szkoła będzie kuźnią wspaniałych ludzi – życzył przyszłym strażakom biskup warszawsko-praski.
Jak co roku studenci i wykładowcy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej rozpoczynając nowy rok akademicki zgromadzili się na modlitwie przy relikwiach swojego patrona św. Floriana w katedrze na warszawskiej Pradze.
Abp Hoser podkreślił w homilii, że strażacy narażając swoje zdrowie i życie przynoszą najbardziej skuteczną pomoc tym, których dotknęła klęska.
"Każda wasza interwencja jest próbą zmniejszenia wymiaru ludzkiego nieszczęścia. Ocalenie czegokolwiek z katastrofy, z pożaru czy powodzi, jest dla tych ludzi niezwykle cennym darem od was otrzymanym" – mówił abp Hoser. Prosił przy tym strażaków, aby pomagając ludziom byli narzędziami w Bożych rękach. – Gdy okrywacie kogoś folią termiczną lub opatrujecie jego rany, niech to będzie ręka dobrego Samarytanina i spojrzenie dobrego Boga, który przez was będzie działał – mówił kaznodzieja.
Arcybiskup zachęcał także studentów, aby obok zdobywania wiedzy i doświadczenia, budowali także prawdziwą wspólnotę, która będzie dla nich wsparciem w tej trudnej i niebezpiecznej posłudze na rzecz społeczeństwa. Przypomniał przy tym, że w tej pracy najważniejszy nie jest sprzęt, ale osoba ludzka, która potrafi ten sprzęt obsługiwać, wie kiedy i jakiego użyć. – Niech ta szkoła będzie kuźnią wspaniałych ludzi uformowanych we wszystkich wymiarach – życzył studentom abp Hoser.
Szkoła Główna Służby Pożarniczej jest jedyną w kraju i jedną z nielicznych na świecie wyższą państwową uczelnią kształcącą pożarniczą kadrę oficerską oraz specjalistów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i cywilnego.
Nauka prowadzona jest w systemie dwustopniowym. Studia stacjonarne i niestacjonarne (I oraz II stopnia) prowadzone są według jednakowych programów. Osoby z wyższym wykształceniem, pragnące doskonalić wiedzę zawodową mogą podjąć studia podyplomowe i kursy specjalistyczne.
Na pierwszym roku w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studia podjęły 83 młode osoby w tym trzy kobiety.
W systemie dziennym w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studiują studenci mundurowi – podchorążowie oraz studenci cywilni. Podchorążowie przez cały okres studiów są skoszarowani na terenie uczelni. W ramach praktyk zawodowych pełnią oni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, która zabezpiecza operacyjnie teren warszawskiego Żoliborza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.