Płock: dziesięciu kleryków rozpocznie naukę w seminarium
30 września 2010 | 14:02 | eg Ⓒ Ⓟ
Dziesięciu kleryków rozpocznie od października naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. W ub. roku akademickim rozpoczynało ją szesnastu kleryków. Łącznie w płockim seminarium kształcić się będzie 70 kandydatów do kapłaństwa. Od 2000 r. studenci WSD w Płocku są zarazem studentami wydziału teologicznego UKSW w Warszawie.
Po raz pierwszy w tym roku w seminarium realizowany będzie Rok Propedeutyczny. Jego opiekunem został ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak. Zajęcia będą realizowane zgodnie z opracowanym dokumentem pod nazwą „Program Formacyjny Roku Propedeutycznego bł. bpa Leona Wetmańskiego”. Przyszli alumni wzięli udział we wspólnych rekolekcjach.
W nowym roku akademickim w płockim seminarium kształcić się będzie 70 alumnów. Liczba ta od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Wykłady prowadzić będzie około 30 wykładowców (w tym 5 świeckich). Wszyscy wezmą udział w 300-setnej inauguracji roku akademickiego, bowiem płockie WSD obchodzi w tym roku jubileusz 300-lecia działalności w Płocku. Z tej okazji m.in. wydano dwie publikacje związane z uczelnią. Ponadto uczelnia otrzymała medal „Pro Masovia”, przyznany przez władze samorządowe województwa mazowieckiego.
Pierwsze seminarium duchowne w diecezji płockiej powstało w 1594 r. w Pułtusku, erygował je bp Wojciech Baranowski. W 1710 r., dzięki fundacji sufragana chełmińskiego Seweryna Szczuki, który pochodził w diecezji płockiej, udało się erygować seminarium w stolicy diecezji – Płocku. Akt erekcyjny wydał bp Ludwik Bartłomiej Załuski. Trudne dla funkcjonowania uczelni czasy nastąpiły po powstaniu styczniowym. W 1865 r. ostatecznie zamknięto seminarium w Pułtusku. Rozwój płockiej uczelni nastąpił za bł. abpa Antoniego J. Nowowiejskiego (ordynariusza diecezji płockiej w latach 1908-1941), który rozbudował gmach przy ul. Nowowiejskiego, gdzie do dziś mieści się uczelnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.