Episkopat Polski zakończył obrady
29 września 2010 | 19:41 | tk, im, lk, awo, mp / szⒸ Ⓟ
20-lecie Caritas Polska, dokument społeczny, aktualne zagadnienia związane z rewindykacją dóbr zabranych Kościołowi oraz szereg zagadnień liturgicznych – to główne tematy 353. zebrania plenarnego Episkopatu Polski, które odbyło się 28 i 29 września w Warszawie. Po raz pierwszy w obradach polskiego Episkopatu uczestniczył nowy nuncjusz apostolski, arcybiskup Celestino Migliore.
Nuncjusza apostolskiego powitał w imieniu wszystkich biskupów przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik.
Wyraził nadzieję, że nowy nuncjusz „zachowując wyrozumiałość wobec naszej różnorodności, szacunek wobec naszych tradycji pomoże nam jeszcze lepiej oddychać zdrowym powietrzem wiary współczesnego Kościoła, któremu z takim poświęceniem, mądrością i wiarą przewodzą wybitni papieże”.
„Zostałem bardzo dobrze przyjęty i to jest dobry znak na przyszłość” – powiedział KAI watykański hierarcha. „Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z biskupami w Polsce i mam nadzieję, że ułoży się ona bardzo dobrze i owocnie” – dodał. Abp Migliore zaznaczył, że jego polski jest jeszcze słaby. Wyraził jednak nadzieję, że po pewnym czasie będzie mówił w naszym języku biegle.
Po zakończeniu pierwszego dnia obrad w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie została odprawiona Msza św. koncelebrowana przez biskupów zgromadzonych na Konferencji Episkopatu pod przewodnictwem nowego nuncjusza. W uroczystej Eucharystii uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski.
„Jezus oczekuje wiarygodności szczególnie od biskupów, pasterzy, kapłanów i osób konsekrowanych” – mówił w homilii abp Migliore. Nuncjusz apostolski dodał, że wszyscy, w tym świeccy, „zaproszeni są do pokazywania jasnego oblicza Kościoła”.
Nuncjusz wygłosił homilię po polsku. Tłumaczył w niej, że w czasie, gdy zaufanie do Kościoła jest podważane przez antyświadectwo niektórych jego członków, należy wesprzeć go, „żeby się oczyścił i był światłem i solą ziemi”. Przestrzegał przed odwetowym myśleniem o świecie, który nie akceptuje Chrystusa czy też jest obojętny lub wrogi wobec Kościoła.
Zwrócił uwagę, że współczesny człowiek szuka prawdziwych i głębokich odpowiedzi na pytania, które nosi w sobie, i nie zadowoli się sloganami czy konwencjami społeczno-religijnymi. „Także pewna nieufność czy gniew w stosunku do Kościoła często kryje w sobie pragnienie prawdy, autentyczności, piękna, którego nie można gasić uproszczonym sądem czy potępieniem” – przestrzegał abp Migliore.
„A tym bardziej nie da się go zaspokoić przeciętnością, kompromisami czy pozbawioną natchnienia rutyną, które czasami są obecne w życiu niektórych wiernych” – dodał watykański dyplomata.
Zadowolenie z decyzji o dniu wolnym w Trzech Króli
Sekretarz generalny KEP, bp Stanisław Budzik poinformował, że biskupi wyrażali swoje zadowolenie z faktu, że Sejm RP podjął decyzję o przywróceniu dnia wolnego od pracy w liturgiczną uroczystość Objawienia Pańskiego – czyli Trzech Króli. Podziękował wszystkim, którzy zbierali podpisy i popierali tę inicjatywę. „Teraz biskupi oczekują na działania Senatu” – dodał.
Niesprawiedliwe zarzuty wobec Komisji Majątkowej
Jednym z tematów obrad biskupów byłą medialna wrzawa wokół prac Komisji Majątkowej. „Sprawa ta znalazła się także w komunikacie podsumowującym zebranie. Zarzuty kierowane wobec Komisji Majątkowej są wysoce niesprawiedliwe, a osądy przedwczesne” – podkreślał bp Budzik.
Sekretarz generalny KEP tłumaczył, że Komisja nie dokonywała sama wycen gruntów i nieruchomości, a aresztowany Marek P. nie był pełnomocnikiem Kościoła. Dodał, że strona kościelna z satysfakcją przyjmuje deklaracje rządowe o jak najszybszym zakończeniu prac Komisji.
Bp Budzik przypomniał, że Kościół do działalności ewangelizacyjnej, charytatywnej i edukacyjnej potrzebuje środków materialnych, a te zawsze były „solą w oku” systemów totalitarnych. „W te tradycje włączył się komunizm” – powiedział bp Budzik.
Dodał, że w demokratycznych krajach zawsze szanowano święte prawo własności, a działania instytucji pozarządowych, w tym działalność społeczna Kościoła, jest bardzo ceniona i przynosi dobroczynne efekty dla tych społeczeństw.
„Natomiast my ciągle zmagamy się z dziedzictwem totalitaryzmu, ponieważ w Polsce dalej nie ma reprywatyzacji, nadal obowiązują niesprawiedliwe ustawy, które zarówno Kościołowi jak i wielu instytucjom i osobom prywatnym zabrały własność” – ubolewał sekretarz generalny KEP.
Tłumaczył też, że działania regulacyjne Komisji Majątkowej, dotyczą tylko tych dóbr, które zostały zabrane Kościołowi wbrew prawu komunistycznemu. Zwrócił też uwagę, że pracuje pięć analogicznych komisji majątkowych: Kościoła katolickiego, prawosławnego, Kościoła ewangelicko-augsburskego, gminy żydowskiej oraz innych religii i związków wyznaniowych.
„Te wspólnoty doświadczają podwójnej niesprawiedliwości: kiedy odebrano im majątek i teraz, gdy są oskarżane” – powiedział Bp Budzik. Jego zdaniem, zmasowany atak medialny wiązać się może z politycznymi celami lub z chęcią wyłączenia autorytetu Kościoła z dialogu na ważne tematy społeczne i ludzkie. „Ta krytyka podważa zasady sprawiedliwości i zaufanie do Kościoła” – ubolewał.
Biskup zapewnił, że Kościół, który „ponosi tyle strat moralnych w związku z Komisją Majątkową”, gotów jest iść na ustępstwa w tych sprawach, które nie zostały jeszcze rozwiązane. Dotyczą one głównie zgromadzeń zakonnych, które prowadziły kiedyś dzieła charytatywne i edukacyjne.
„Dawno już zgłaszaliśmy postulat, by jak najszybciej doprowadzić do zakończenia tych prac i jeśli jest taka deklaracja ze strony rządowej to przyjmujemy ją z satysfakcją” – powiedział, zwracając uwagę, że nawet ustawa o stosunkach państwo-Kościół z 1989 r., w oparciu o którą działa komisja, przewidywała szybkie zakończenie jej prac.
Podkreślił, że Komisja Majątkowa może szybko zakończyć swoje prace, jeśli strony nie uzgodnią stanowisk w sprawach spornych. To otwiera wówczas instytucjom kościelnym drogę sądowego dochodzenia sprawiedliwości. Tymczasem przez kilkanaście lat ta droga była dla kościelnych podmiotów zamknięta właśnie ze względu na istnienie Komisji Majątkowej, która – paradoksalnie – została powołana dla usprawnienia procesu odzyskiwania zagrabionych dóbr.
Biskup tłumaczył także, że operaty szacunkowe, czyli wyceny, robili rzeczoznawcy z państwowymi licencjami, a nie sama komisja. Wszelkie więc nieprawidłowości, jeśli były, to wokół Komisji Majątkowej, gdyż sama Komisja nie ma możliwości sporządzania operatów.
„Jesteśmy za pełnym przestrzeganiem prawa” – podkreślał sekretarz KEP. „Mamy nadzieję, że członkowie Komisji działali zgodnie z prawem, a jeśli były jakieś nieprawidłowości, to działy się one wokół Komisji. Zarzuty i osądy Komisji przed prawomocnymi wyrokami sądowymi są przedwczesne i niesprawiedliwe” – zaznaczył.
Odpowiadając na pytania z sali biskup przypomniał, że prawo nie przewiduje wznowienia spraw już zakończonych a jedynie odszkodowania.
Przewodniczący KEP, abp Józef Michalik podkreślał, że Kościół nie ma nic wspólnego z Markiem P. oskarżonym o korupcję. Przekonywał, że nie był on – jak pisze prasa – pełnomocnikiem Kościoła, a jedynie niektórych instytucji kościelnych. Jednak nawet w sprawach, w których był on pełnomocnikiem, wyceny prowadzone były zgodnie z obowiązującym prawem.
„Kościół nie ma interesu, by bronić dróg nieuczciwych, jesteśmy dalecy od tego” – podkreślił abp Michalik, dodając, że jeśli nastąpiły jakieś nadużycia, należy je piętnować.
Przypomniał też, że Komisja Majątkowa miała pracować zaledwie pół roku, a – ze względu na obstrukcję różnych podmiotów państwowych – działa od kilkunastu lat. Jego zdaniem, wielu trudnych sytuacji można by uniknąć, gdyby np. Agencja Nieruchomości Rynku Rolnego przedstawiała grunty na rekompensaty, do czego była zobowiązana przez ustawę, a którego to obowiązku nie wypełniała.
Dystans wobec inicjatywy ogłoszenia Jezusa królem Polski
Biskupi odnieśli się do tej inicjatywy krytycznie, co zawarli w komunikacie podsumowującym obrady. „Trzeba wstrzymać się z tymi inicjatywami i pogłębiać wiarę w Jezusa, którego królestwo «nie jest z tego świata»” – powiedział abp Michalik.
Arcybiskup podkreślał, że biskupi dostrzegają dobrą wolę z jaką zwolennicy intronizacji występują ze swoją inicjatywą. Jednak – jak zaznaczył – wiara katolicka wymaga zgodności z nauczaniem Kościoła i nie można interpretować wiary po swojemu.
Motywem do tej inicjatywy, czego świadomi są biskupi – jest spór o prawo obecności Chrystusa i krzyża w życiu, społecznym, publicznym.
„Trzeba głośno powiedzieć, że interpretacja Chrystusa jako króla Polski nie jest poprawna” – stwierdził abp Michalik, tłumacząc, że trzeba się powstrzymać przed takimi inicjatywami, pogłębiając swoją wiarę w Jezusa. Dodał, że obecność Chrystusa w życiu społecznym i publicznym ma polegać na przenikaniu go wiarą i Ewangelią.
Dokument społeczny
Abp Michalik poinformował, że trwają prace nad dokumentem społecznym Konferencji Episkopatu Polski. Będzie to szeroki dokument, prezentujący stosunek Kościoła w Polsce do aktualnych problemów społecznych. Publikacji tekstu można się spodziewać wiosną przyszłego roku, a na razie trwają nad nim prace o charakterze studyjnym, z uwzględnieniem opinii wielu środowisk.
20-lecie reaktywowania Caritas
Raport z działalności Caritas – która w tym roku obchodzi 20-lecie jej reaktywowania – przedstawił biskupom jej dyrektor ks. Marian Subocz.
Ta największa charytatywna organizacja w Polsce została reaktywowana po 40 latach od zamknięcia jej przez władze komunistyczne w 1950 r. Caritas prowadzi szereg programów pomocowych: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, „Skrzydła” – pomoc dla ubogich uczniów, program dożywiania w szkołach. działają także domy samotnej matki, jadłodajnie i kuchnie dla ubogich, noclegownie.
Organizacja bierze udział w dystrybuowaniu nadwyżek żywności unijnej (PAED), która dociera do 1,7 mln najuboższych Polaków. W tym roku parafie i charytatywne instytucje kościelne otrzymały 42 tys. ton żywności wartej 130 mln zł.
Caritas pomaga powodzianom – w tym roku poszkodowani przez powódź otrzymali już w sumie pomoc o wartości 25 mln złotych. Pomoc otrzymują także ofiary kataklizmów na całym świecie, ostatnio powodzianie w Pakistanie.
Ks. Subocz zapowiedział również, że dzieci z rodzin poszkodowanych podczas wypadku autokarowego pod Berlinem zostaną objęte programem „Skrzydła”.
W całym kraju w szkolnych i parafialnych kołach Caritas pracuje 102 tys. wolontariuszy. Caritas wspiera też działalność internetowego Radia IN, którego program w całości tworzony jest przez niepełnosprawne osoby.
Z okazji 20-lecia Caritas odbędą się sympozja – 8 października w Sali Senatu zostanie przedstawiony raport o ubóstwie w Polsce. Na 2 października zaplanowano Galę Caritas. W listopadzie i grudniu (od 29 XI do 3 XII) w Częstochowie będą miały miejsce rekolekcje Caritas Europa.
Narodowa pielgrzymka studentów do Ziemi Świętej
Jesienią 2012 roku odbędzie się narodowa pielgrzymka akademicka do Ziemi Świętej. Propozycję takiej inicjatywy przedstawił podczas zebrania plenarnego bp Marek Jędraszewski, członek Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
Bp Jędraszewski zrelacjonował biskupom szczegóły pobytu w Ziemi Świętej poznańskich studentów-wolontariuszy z Akademickiego Koła Misjologicznego. Od lipca do sierpnia 15 studentów pomagało w remoncie i opiece nad dziećmi w sierocińcu prowadzonym na Górze Oliwnej przez siostry elżbietanki.
Nawiązując do tej inicjatywy, bp Jędraszewski zaproponował zorganizowanie wielkiej pielgrzymki polskich studentów do Ziemi Świętej – na wzór pierwszej narodowej pielgrzymki francuskiej młodzieży, której w lipcu ub. roku towarzyszyli kard. André Vingt-Trois, 18 biskupów oraz blisko 120 kapłanów.
Pielgrzymka miałaby się odbyć jesienią 2012 r. „Dwa lata to dużo czasu m.in. na zebranie odpowiednich funduszy oraz dlatego, że za rok odbędą się Światowe Dni Młodzieży w Madrycie i trudno by było przygotowywać podobną inicjatywę w tym samym czasie” – wyjaśnił KAI bp Jędraszewski.
Prace nad nowym tłumaczeniem Mszału
Bp Stefan Cichy, przewodniczący Komisji Liturgicznej KEP przedstawił biskupom postęp prac nad trzecim wydaniem Mszału Rzymskiego. Zaprezentował m. in. nowe tłumaczenie liturgii Wielkiego Tygodnia, gdzie są pewne zmiany w modlitwie eucharystycznej i w wielkopiątkowej modlitwie za Żydów. Tekst tej ostatniej uzyskał już wcześniej zatwierdzenie Konferencji Episkopatu.
Sprawy personalne
Biskupi dokonali uzupełniających wyborów do niektórych gremiów statutowych Konferencji Episkopatu m. n. Komisji Nauki Wiary, której przewodniczy bp Andrzej Czaja. Potwierdzono kolejną kadencję jej członków: bp Wacława Depo, abp Marian Gołębiewskiego, bp Jana Kopieca i abp Józefa Życińskiego. Nowym członkiem został bp Marek Jędraszewski.
Na pięcioletnią kadencje zatwierdzono Radę Programową Radia Maryja w osobach: ks. Prof. Jerzego Troski jako przewidniczącego oraz ks. dr Daniela Brzezińskiego, ks. dr Tomasza Dutkiewicza i ks. dr Krzysztofa Koneckiego.
Duszpasterzem Krajowym Służby Zdrowia został ks. Stanisław Warzeszak, a Koordynatorem Krajowym Grup Modlitwy Ojca Pio, o. Tomasz Duszyc OFMCap.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.