Młodzież spragniona kontaktu z rodzicami – debata w Radomiu
28 września 2010 | 10:23 | rm Ⓒ Ⓟ
Wyniki badań statystycznych pokazują, że młodzież woła o pomoc, o kontakt z rodzicami – mówił w poniedziałek w Radomiu ks. prof. Krzysztof Pawlina. Autor wielu książek i publikacji dotyczących kondycji religijnej młodzieży uczestniczył w debacie o młodzieży, która odbyła się w Ośrodku Duszpasterza Akademickiego w Radomiu. W spotkaniu uczestniczył również bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży.
Ks. Pawlina, b. rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, przedstawił wyniki badań statystycznych, które przeprowadził w maju br. w warszawskich szkołach: gimnazjach i liceach. 65 proc. licealistów i 51 proc. gimnazjalistów na pytanie, co sprawia im największą radość odpowiedziało, że kontakty z drugiem człowiekiem. Z kolei zaledwie 17 proc. licealistów i 30 proc. gimnazjalistów uważa, że kontakty z rodzicami.
– Te dane pokazują, że młodzież woła o pomoc, o kontakt z rodzicami. Z tych danych wynika, że rodzice nie mają sposobu na kontakt z dziećmi. Dla wielu nastolatków oglądanie filmu z ojcem to jedyna szansa na spędzanie z nim wolnego czasu – mówił ks. Pawlina.
Nastolatków nazywa pokoleniem ludzi bez skrzydeł, dla których ważne jest kształcenie, dobry zawód i dobra pensja, zaś w tym rankingu rodzina spadła na czwarte miejsce. Jednocześnie – jak mówił prelegent – młodzież skarży się na brak dojrzałości w klasie, na chamstwo i głupotę. Ks. Pawlina powiedział też, że młodzież ocenia się krytycznie. Stwierdził, że młodzi wiedzą, gdzie jest problem, ale nie wiedzą jak sobie z nim poradzić.
Ks. Pawlina zauważył, że dzisiaj nastąpiła ideologizacja wiary. "Co zrobiliśmy z duszpasterstwem, że wzbudziła się negatywna reakcja człowieka? Z wiary uczyniliśmy system, doktrynę, pewną filozofię, którą chcieliśmy narzucić ludziom, zwłaszcza młodym. Idea chrześcijańska jest jasna, ale życie nasze już takie nie było. Rozjechały się dwie rzeczywistości – powstała teoria i za tym nie poszło nasze życie chrześcijańskie" – uznał kapłan.
Bp Henryk Tomasik mówił, że dzisiaj wszystkim pracującym z młodymi potrzebna jest refleksją nad aktualną sytuacją młodych. "Na naszych oczach zmieniają się postawy, tworzą się nowe mechanizmy w zachowaniach młodzieży. Najważniejsze jest jednak pokochanie młodych i świadectwo życia chrześcijańskiego, duszpasterzy, wychowawców i rodziców. Młodzi potrzebują doświadczenia wspólnoty, również religijnej. O czym świadczą m. in. Światowe Dni Młodzieży" – zaznaczył bp Tomasik.
Z kolei Jolanta Strojek, katechetka w liceum Jana Kochanowskiego w Radomiu podkreśliła, że "dzisiejsza młodzież potrzebuje zainteresowania dorosłych, czyli pewnego autentyzmu, zainteresowania ich codziennością" Dlatego, jak zaznaczyła "wychowawcy nie powinni ograniczać się jedynie do wykładu, ale zadbać o kontakt z młodzieżą" – zauważyła Jolanta Strojek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.