Rosja: w Tatarstanie będą obchodzić Dzień Przyjęcia Islamu
25 września 2010 | 19:36 | kg (KAI/B-I/AFP)/ms Ⓒ Ⓟ
Rada Państwowa Republiki Tatarstan, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, uchwaliła 23 września przytłaczającą większością głosów ustanowienie nowego święta – Dnia Oficjalnego Przyjęcia Islamu przez Bułgarię Nadwołżańską. Będzie on obchodzony 21 maja.
Uchwałę przyjęto niemal jednogłośnie. Islamskie święto Uraza, wypadające w różnych terminach według kalendarza gregoriańskiego, będzie odtąd również dniem wolnym od pracy na równi z innym świętem – Kurban-bajram.
Według Rady Muftich Rosji – organu skupiającego większość duchownych muzułmańskich w tym kraju – Tatarstan stał się pierwszym regionem Federacji Rosyjskiej, który oficjalnie ustanowił święto przyjęcia islamu.
Projekt uchwały w sprawie Dnia Przyjęcia Islamu przestawił przewodniczący parlamentarnego Komitetu ds. Kultury, Nauki, Oświaty i Spraw Narodowych Rawil Walejew. Przypomniał, że Rada Państwowa Tatarstanu w czerwcu br. zaproponowała marszałkom Rady Federacji i Dumy Państwowej Rosji, aby do wykazu ważnych dat Rosji włączyć Dzień Przyjęcia Islamu (21 maja) tak, jak niedawno wprowadzono Dzień Chrztu Rusi (28 lipca).
„Otrzymaliśmy 22 odpowiedzi z poparciem naszej inicjatywy od parlamentów regionalnych. Ponadto pozytywna odpowiedź nadeszła od obu izb parlamentu Rosji, ale z uwagą, że należy uzgodnić tę datę ze wszystkimi regionami, gdzie masowo żyją muzułmanie” – oświadczył deputowany. Dodał, że na razie nie udało się osiągnąć takiej zgody, gdyż każdy region ma własne propozycje w tym zakresie, dlatego w tej sytuacji posłowie tatarscy zgłosili wniosek w sprawie wprowadzenia daty tego święta tylko na obszarze tej republiki.
Według Walejewa, „państwo Bułgaria Nadwołżańska, które w swoim czasie zajmowało rozległe obszary nad Wołgą, dochodząc aż do Uralu, dobrowolnie przyjęło islam jako religię państwową 21 maja (według starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego – 16 maja) 922 roku”.
Tymczasem muzułmanie z Kaukazu twierdzą, że religia ta dotarła na ich ziemie prawie trzy wieki wcześniej, bo w 642, gdy Derbent – ówczesną stolicę dzisiejszego Dagestanu – zdobyli Arabowie.
Położona na południu europejskiej części Rosji Republika Tatarstan ze stolicą w Kazaniu zajmuje powierzchnię nieco ponad 68 tys. km kw. i jest zamieszkana przez ok. 3,8 mln ludzi. Większość mieszkańców stanowią Tatarzy – lud pochodzenia tureckiego, wyznający głównie islam.
Jeszcze w okresie istnienia ZSRR – 30 sierpnia 1990 Tatarstan ogłosił niepodległość, a po rozpadzie Kraju Rad w 1991 był drugą, obok Czeczenii, dawną republiką autonomiczną, która nie podpisała w 1992 umowy federacyjnej z Rosją. Po 2 latach niejasności zaistniałej sytuacji 15 lutego 1994 władze republiki zawarły nowy układ z Moskwą, który stwierdzał, że Tatarstan jest „państwem niepodległym, stowarzyszonym z Federacją Rosyjską”. Zrewidowana w 2000 r. Konstytucja tego państwa uznaje już republikę za część Rosji, która ze swej strony stopniowo ogranicza samodzielność Tatarstanu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.